TYP: a1

Baltops 2015: zatonęła polska amfibia

czwartek, 18 czerwca 2015
z mediów | JM
Podczas trwających na Bałtyku manewrów NATO Baltops 2015, w okolicach Ustki, zatonął jeden z trzech transporterów samobieżnych, obsługiwany przez polskich żołnierzy. Załodze amfibii udało się bezpiecznie dotrzeć na ląd. Przyczynę wypadku zbada specjalna komisja.

Amfibia
fot. Wikipedia


Niestety, to nie były tylko ćwiczenia. Podczas wtorkowych manewrów jednostek NATO na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce, naprawdę doszło do wypadku. Około dziesiątej rano przeprowadzany był tam symulowany manewr desantu amfibii z pokładu czterech specjalnie do tego przystosowanych okrętów. Obsługiwany przez Polaków transporter pomyślnie wyładował fińskich żołnierzy na brzeg. Problemy rozpoczęły się jednak w czasie drogi powrotnej. Podczas podróży na okręt desantowy ORP Lublin, amfibia zaczęła nagle tonąć. Znajdujący się w jednostce dwaj polscy żołnierze zostali ewakuowani przez ratowników na pontonach. Nikomu nic się nie stało.

Ekipie ewakuacyjnej udało się już wydobyć z morza zatopioną jednostkę. Jest to transporter PTS, produkcji sowieckiej. Przyczyny wypadku nie są znane. Wyjaśni to specjalnie powołana komisja. Pomimo zdarzenia, manewry będą przebiegać według ustalonego planu.
Tagi: Baltops, Ustka, Polska, amfibia, PTS, Finlandia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920