TYP: a1

Polski okręt ćwiczy na Morzu Północnym

środa, 6 maja 2015
z mediów | JM
Po niedawnych, szeroko zakrojonych manewrach NATO na Bałtyku, właśnie rozpoczęły się kolejne - tym razem na Morzu Północnym. To jedne z największych morskich ćwiczeń w historii sojuszu. W akcji pod kryptonimem "Dynamic Mongoose" bierze udział 5 tysięcy żołnierzy z 11 krajów - w tym załoga polskiego statku ORP Kaszub.

Kaszub
fot. Wikipedia

Manewry NATO, przeprowadzane u wybrzeży Norwegii, będą poświęcone wykrywaniu i zwalczaniu okrętów podwodnych. Nieprzypadkowy wydaje się fakt, że właśnie ten typ jednostki sprawił ostatnio problemy marynarce wojennej Finlandii, która została ostatecznie zmuszona do wystrzelenia podwodnych pocisków ostrzegawczych. Jak jednak zapewnia dowódca akcji, amerykański kontradmirał Brad Wialliamson, nie jest ona w zamierzeniu pokazem siły wobec Rosjan, ani też odpowiedzią na ostatnie polityczne napięcia na Morzu Północnym i Bałtyku. W ostatnich miesiącach, wielokrotnie dochodziło tam do naruszeń terytorialnych, zarówno na morzu, jak i w powietrzu - ostatni tego typu incydent miał miejsce dwa dni temu, u wybrzeży Łotwy.

Do wspólnych ćwiczeń zaproszono jednostki z 11 państw. Po raz pierwszy znalazła się wśród nich, nienależąca do sojuszu, Szwecja. Polską Marynarkę Wojenną reprezentuje na manewrach korweta do zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Nasza jednostka wypłynęła w kierunku norweskiego portu już 29 kwietnia. Oprócz niej, w akcji weźmie udział 13 okrętów nawodnych oraz 4 podwodne - w tym jeden o napędzie atomowym.
Tagi: Kaszub, Rosja, Bałtyk, Morze Północne, NATO, manewry
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912