TYP: a1

Polski okręt ćwiczy na Morzu Północnym

środa, 6 maja 2015
z mediów | JM
Po niedawnych, szeroko zakrojonych manewrach NATO na Bałtyku, właśnie rozpoczęły się kolejne - tym razem na Morzu Północnym. To jedne z największych morskich ćwiczeń w historii sojuszu. W akcji pod kryptonimem "Dynamic Mongoose" bierze udział 5 tysięcy żołnierzy z 11 krajów - w tym załoga polskiego statku ORP Kaszub.

Kaszub
fot. Wikipedia

Manewry NATO, przeprowadzane u wybrzeży Norwegii, będą poświęcone wykrywaniu i zwalczaniu okrętów podwodnych. Nieprzypadkowy wydaje się fakt, że właśnie ten typ jednostki sprawił ostatnio problemy marynarce wojennej Finlandii, która została ostatecznie zmuszona do wystrzelenia podwodnych pocisków ostrzegawczych. Jak jednak zapewnia dowódca akcji, amerykański kontradmirał Brad Wialliamson, nie jest ona w zamierzeniu pokazem siły wobec Rosjan, ani też odpowiedzią na ostatnie polityczne napięcia na Morzu Północnym i Bałtyku. W ostatnich miesiącach, wielokrotnie dochodziło tam do naruszeń terytorialnych, zarówno na morzu, jak i w powietrzu - ostatni tego typu incydent miał miejsce dwa dni temu, u wybrzeży Łotwy.

Do wspólnych ćwiczeń zaproszono jednostki z 11 państw. Po raz pierwszy znalazła się wśród nich, nienależąca do sojuszu, Szwecja. Polską Marynarkę Wojenną reprezentuje na manewrach korweta do zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Nasza jednostka wypłynęła w kierunku norweskiego portu już 29 kwietnia. Oprócz niej, w akcji weźmie udział 13 okrętów nawodnych oraz 4 podwodne - w tym jeden o napędzie atomowym.
Tagi: Kaszub, Rosja, Bałtyk, Morze Północne, NATO, manewry
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 October

Zmarł Bohdan Berggrün, twórca sekcji regatowej Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej
poniedziałek, 16 października 2017
Wypłynął z Kołobrzegu s/y "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem w rejs dookoła świata; powrót nastąpił po 20 miesiącach i 20 dniach żeglugi (05.07.1985 roku) po przebyciu 33 840 mil morskich, a trasa wiodła przez Karaiby, Panamę, Australię, Indie, Suez, G
wtorek, 16 października 1984
Odbył się XXVI PZŻ; prezesem został Andrzej Benesz, a sekretarzem generalnym Wiesław Rogala.
wtorek, 16 października 1973
Rozpoczęto regaty kolejnego Pucharu Ameryki; regaty ponownie wygrali Amerykanie, chociaż wyniki regat oprotestowali Anglicy. Dziś ocenia się, że regaty te były jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii Pucharu.
sobota, 16 października 1971