TYP: a1

Polski okręt ćwiczy na Morzu Północnym

środa, 6 maja 2015
z mediów | JM
Po niedawnych, szeroko zakrojonych manewrach NATO na Bałtyku, właśnie rozpoczęły się kolejne - tym razem na Morzu Północnym. To jedne z największych morskich ćwiczeń w historii sojuszu. W akcji pod kryptonimem "Dynamic Mongoose" bierze udział 5 tysięcy żołnierzy z 11 krajów - w tym załoga polskiego statku ORP Kaszub.

Kaszub
fot. Wikipedia

Manewry NATO, przeprowadzane u wybrzeży Norwegii, będą poświęcone wykrywaniu i zwalczaniu okrętów podwodnych. Nieprzypadkowy wydaje się fakt, że właśnie ten typ jednostki sprawił ostatnio problemy marynarce wojennej Finlandii, która została ostatecznie zmuszona do wystrzelenia podwodnych pocisków ostrzegawczych. Jak jednak zapewnia dowódca akcji, amerykański kontradmirał Brad Wialliamson, nie jest ona w zamierzeniu pokazem siły wobec Rosjan, ani też odpowiedzią na ostatnie polityczne napięcia na Morzu Północnym i Bałtyku. W ostatnich miesiącach, wielokrotnie dochodziło tam do naruszeń terytorialnych, zarówno na morzu, jak i w powietrzu - ostatni tego typu incydent miał miejsce dwa dni temu, u wybrzeży Łotwy.

Do wspólnych ćwiczeń zaproszono jednostki z 11 państw. Po raz pierwszy znalazła się wśród nich, nienależąca do sojuszu, Szwecja. Polską Marynarkę Wojenną reprezentuje na manewrach korweta do zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Nasza jednostka wypłynęła w kierunku norweskiego portu już 29 kwietnia. Oprócz niej, w akcji weźmie udział 13 okrętów nawodnych oraz 4 podwodne - w tym jeden o napędzie atomowym.
Tagi: Kaszub, Rosja, Bałtyk, Morze Północne, NATO, manewry
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911