TYP: a1

Polski okręt ćwiczy na Morzu Północnym

środa, 6 maja 2015
z mediów | JM
Po niedawnych, szeroko zakrojonych manewrach NATO na Bałtyku, właśnie rozpoczęły się kolejne - tym razem na Morzu Północnym. To jedne z największych morskich ćwiczeń w historii sojuszu. W akcji pod kryptonimem "Dynamic Mongoose" bierze udział 5 tysięcy żołnierzy z 11 krajów - w tym załoga polskiego statku ORP Kaszub.

Kaszub
fot. Wikipedia

Manewry NATO, przeprowadzane u wybrzeży Norwegii, będą poświęcone wykrywaniu i zwalczaniu okrętów podwodnych. Nieprzypadkowy wydaje się fakt, że właśnie ten typ jednostki sprawił ostatnio problemy marynarce wojennej Finlandii, która została ostatecznie zmuszona do wystrzelenia podwodnych pocisków ostrzegawczych. Jak jednak zapewnia dowódca akcji, amerykański kontradmirał Brad Wialliamson, nie jest ona w zamierzeniu pokazem siły wobec Rosjan, ani też odpowiedzią na ostatnie polityczne napięcia na Morzu Północnym i Bałtyku. W ostatnich miesiącach, wielokrotnie dochodziło tam do naruszeń terytorialnych, zarówno na morzu, jak i w powietrzu - ostatni tego typu incydent miał miejsce dwa dni temu, u wybrzeży Łotwy.

Do wspólnych ćwiczeń zaproszono jednostki z 11 państw. Po raz pierwszy znalazła się wśród nich, nienależąca do sojuszu, Szwecja. Polską Marynarkę Wojenną reprezentuje na manewrach korweta do zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Nasza jednostka wypłynęła w kierunku norweskiego portu już 29 kwietnia. Oprócz niej, w akcji weźmie udział 13 okrętów nawodnych oraz 4 podwodne - w tym jeden o napędzie atomowym.
Tagi: Kaszub, Rosja, Bałtyk, Morze Północne, NATO, manewry
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580