TYP: a1

Amerykański sposób na wysychające zbiorniki

środa, 12 sierpnia 2015
z mediów | JM
96 milionów plastikowych kul wsypali do zbiorników wodnych robotnicy miejscy z Los Angeles. Mają one zapobiec odparowywaniu wody i pomóc w zachowaniu jej jakości.
"Shade balls", czyli czarne, plastikowe kule wielkości pięści, są wynalazkiem amerykańskiego biologa, Briana White'a. Początkowo były używane do ochrony przemysłowych zbiorników z wodą i innymi płynami przed zanieczyszczeniem. W 2008 roku Departament Wody i Energii z Los Angeles zamówił 96 milionów kul w celu ratowania ilości i jakości wody pitnej w miejskich zbiornikach.

Dzięki pokryciu powierzchni zbiorników plastikowymi kulami, są one chronione przed niechcianą fauną i florą. Zmniejszony dopływ światła zapobiega również tworzeniu się w bogatej w bromki wodzie niebezpiecznego dla ludzi bromianu. Dodatkowo, Czarne kule zatrzymują promienie UV, zmniejszając odparowywanie wody ze zbiorników. Jak szacują przedstawiciele miasta, użycie kul pozwoli zachować rocznie dodatkowy miliard litrów wody. Amerykański sposób wydaje się więc idealnym sposobem na ochronę zbiorników. Jest tylko jeden problem. Cała operacja kosztuje bowiem miasto - bagatela - 34.5 miliona dolarów.
Tagi: shade balls, kule, plastik, uv, bromian, Los Angeles, USA
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580