TYP: a1

Amerykański sposób na wysychające zbiorniki

środa, 12 sierpnia 2015
z mediów | JM
96 milionów plastikowych kul wsypali do zbiorników wodnych robotnicy miejscy z Los Angeles. Mają one zapobiec odparowywaniu wody i pomóc w zachowaniu jej jakości.
"Shade balls", czyli czarne, plastikowe kule wielkości pięści, są wynalazkiem amerykańskiego biologa, Briana White'a. Początkowo były używane do ochrony przemysłowych zbiorników z wodą i innymi płynami przed zanieczyszczeniem. W 2008 roku Departament Wody i Energii z Los Angeles zamówił 96 milionów kul w celu ratowania ilości i jakości wody pitnej w miejskich zbiornikach.

Dzięki pokryciu powierzchni zbiorników plastikowymi kulami, są one chronione przed niechcianą fauną i florą. Zmniejszony dopływ światła zapobiega również tworzeniu się w bogatej w bromki wodzie niebezpiecznego dla ludzi bromianu. Dodatkowo, Czarne kule zatrzymują promienie UV, zmniejszając odparowywanie wody ze zbiorników. Jak szacują przedstawiciele miasta, użycie kul pozwoli zachować rocznie dodatkowy miliard litrów wody. Amerykański sposób wydaje się więc idealnym sposobem na ochronę zbiorników. Jest tylko jeden problem. Cała operacja kosztuje bowiem miasto - bagatela - 34.5 miliona dolarów.
Tagi: shade balls, kule, plastik, uv, bromian, Los Angeles, USA
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852