TYP: a1

Rekin kapuś

wtorek, 26 listopada 2019
Anna Ciężadło

„Uprzejmie donoszę…” Taaak. Trzeba przyznać, że tego rodzaju sformułowanie kojarzy nam się raczej z ludźmi (chociaż mającymi wiele wspólnego z trzodą chlewną).
Przeglądając dawne numery „Morza”, natrafiliśmy jednak na ślad bardzo ciekawej historii, w której donosicielem został… rekin. Co więcej, w sprawę zamieszany był jeszcze pewien Wróbel. Jak do tego doszło?


Jamajka
Wesoła karaibska wyspa kojarzy nam się z wieloma atrakcjami, ale powiedzmy sobie szczerze: wizyta w muzeum raczej do nich nie należy. A to, jak się okazuje, duży błąd. W tamtejszym muzeum można bowiem znaleźć bardzo ciekawe dokumenty, które odegrały decydującą rolę w procesie przeciwko kapitanowi amerykańskiego brygu „Nancy”.
Rzecz miała miejsce pod koniec XVIII wieku. 28 sierpnia 1799 roku patrolująca rejon Morza Karaibskiego brytyjska jednostka o uroczej nazwie „Sparrow” (czyli Wróbel), natknęła się na przepływający tamtędy bryg „Nancy”. Brytyjczycy podejrzewali (jak się później okazało, słusznie), że z tą jednostką coś jest nie do końca w porządku, zaś przewożony przez nią ładunek broni chyba stanowi kontrabandę stojącą w ewidentnej sprzeczności z interesami Wielkiej Brytanii.


Kto, ja?? W życiu, panie oficerze!
Kapitan „Nancy”, Thomas Briggs, próbował początkowo udowadniać, iż jego statek pływa pod banderą Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie, ma prawo znajdować się tam, gdzie się znajduje i przewozić taki, a nie inny ładunek. Oficerowie marynarki brytyjskiej nie dali się jednak zwieść; postanowili na wszelki wypadek aresztować jednostkę i odholować ją do najbliższego portu, czyli do Kingston na Jamajce.
Kapitan „Nancy” widząc, że nie ucieknie, postanowił przynajmniej pozbyć się dowodów zbrodni. Wyrzucił więc za burtę kompromitujące go dokumenty, dotyczące przewożonego ładunku i był pewien, że w razie konfrontacji uda mu się wszystkiego wyprzeć.


Niespodzianka!
Niestety, pan kapitan miał niesamowitego wręcz pecha, bo rzucony w wodę plik dokumentów został błyskawicznie połknięty przez przepływającego tamtędy rekina. Co prawda, ryba również miała pecha, bowiem Brytyjczycy natychmiast wyłowili ją, celem sprawdzenia, czegóż to pan kapitan chciał się w tak podstępny sposób pozbyć.
Po otworzeniu rekiniego brzucha okazało się, że był tam niezbity dowód na to, iż przewożony przez „Nancy” ładunek stanowi kontrabandę. Skutkiem takiego rozwoju sytuacji, głowa rekina wylądowała w londyńskim muzeum, zaś kapitan szkunera – w pace. Cóż, „That’s life!”, jakby powiedział Joker.

Tagi: rekin, Jamajka, przemyt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786