TYP: a1

Trująca ryba wyłowiona z Bałtyku

piątek, 8 listopada 2019
Z mediów

W co najmniej osłupienie wpadli rybacy łowiący ryby w Bałtyku, w okolicach Krynicy Morskiej. W sieci łososiowe wpadł bowiem samogłów – najcięższa z ryb kostnoszkieletowych, co najważniejsze – nie występująca w naszym morzu!

 

Samogłów został złapany przez statek rybacki SZT-1 w poniedziałek, 4 listopada, podczas ukierunkowanych połowów na ryby łososiowate na Morzu Bałtyckim. Osobnik złowiony przez rybaków był maluchem jak na ten gatunek. Ryby te osiągają nawet do 3 metrów długości i masy 2 ton a ten miał zaledwie 57 cm i ważył 12,4 kg. Na miejscu dokonano oględzin i pobrano tkanki do dalszych badań.

 

Samogłów to ryba morska z rzędu rozdymkowatych. Jak sama nazwa wskazuje, głowa stanowi największą część jej ciała. Ciało samogłowa jest owalne, silnie spłaszczone bocznie, pokryte bardzo grubą, elastyczną skórą, pod którą znajduje się gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Ryba ta ma stosunkowo mały otwór gębowy i małe otwory skrzelowe. Samogłów pływa bardzo powoli, często na boku. Ryby te odżywiają się meduzami, kalmarami, ale także planktonem i mięczakami. Co ciekawe, tak jak u innych rozdymkowatych, narządy wewnętrzne samogłowów mogą zawierać neurotoksyny, ryba jest więc trująca.

 

Ryby zamieszkują niemal wszystkie morza i oceany strefy ciepłej i umiarkowanej. Sporadycznie samogłów spotykany jest w Morzu Północnym i cieśninie Skagerrak. W Bałtyku ostatni taki okaz został znaleziony w 2014 roku – nasze morze dla tych ryb jest zdecydowanie zbyt zimne, aby mogły w nim przeżyć.

 

 

 

Tagi: samogłów, Bałtyk, sieci
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 August

Zmarł wybitny żeglarz regatowy Roman Szadziewski; największe sukcesy sportowe odnosił w klasie "Latający Holender"
niedziela, 18 sierpnia 2002
Zakończenie w Melbourne wokółziemskiego rejsu non-stop niepełnosprawnego Vinny Lauwersa na jachcie "Vision Quest"
piątek, 18 sierpnia 2000
Wyruszył w pierwszy powojenny samotny rejs Bolesław Kowalski na "Sawie"; po 5 dniach żeglugi i przebyciu około 500 mil jacht powrócił do Gdyni
niedziela, 18 sierpnia 1963
Na jachcie "Stormway" zakończył okołoziemski rejs Alfred Petersen, przebywający trasę z Nowego Jorku, poprzez Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Morze Czerwone do portu wyjścia
poniedziałek, 18 sierpnia 1952
W Poznaniu powstaje Yacht Klub Poznański, który później zmienił nazwę na Jacht Klub Wielkopolski
piątek, 18 sierpnia 1933