TYP: a1

Trująca ryba wyłowiona z Bałtyku

piątek, 8 listopada 2019
Z mediów

W co najmniej osłupienie wpadli rybacy łowiący ryby w Bałtyku, w okolicach Krynicy Morskiej. W sieci łososiowe wpadł bowiem samogłów – najcięższa z ryb kostnoszkieletowych, co najważniejsze – nie występująca w naszym morzu!

 

Samogłów został złapany przez statek rybacki SZT-1 w poniedziałek, 4 listopada, podczas ukierunkowanych połowów na ryby łososiowate na Morzu Bałtyckim. Osobnik złowiony przez rybaków był maluchem jak na ten gatunek. Ryby te osiągają nawet do 3 metrów długości i masy 2 ton a ten miał zaledwie 57 cm i ważył 12,4 kg. Na miejscu dokonano oględzin i pobrano tkanki do dalszych badań.

 

Samogłów to ryba morska z rzędu rozdymkowatych. Jak sama nazwa wskazuje, głowa stanowi największą część jej ciała. Ciało samogłowa jest owalne, silnie spłaszczone bocznie, pokryte bardzo grubą, elastyczną skórą, pod którą znajduje się gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Ryba ta ma stosunkowo mały otwór gębowy i małe otwory skrzelowe. Samogłów pływa bardzo powoli, często na boku. Ryby te odżywiają się meduzami, kalmarami, ale także planktonem i mięczakami. Co ciekawe, tak jak u innych rozdymkowatych, narządy wewnętrzne samogłowów mogą zawierać neurotoksyny, ryba jest więc trująca.

 

Ryby zamieszkują niemal wszystkie morza i oceany strefy ciepłej i umiarkowanej. Sporadycznie samogłów spotykany jest w Morzu Północnym i cieśninie Skagerrak. W Bałtyku ostatni taki okaz został znaleziony w 2014 roku – nasze morze dla tych ryb jest zdecydowanie zbyt zimne, aby mogły w nim przeżyć.

 

 

 

Tagi: samogłów, Bałtyk, sieci
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 July

Wyruszył w okołoziemski rejs s/y "Asterias" ze zmieniającymi się załogami ze Śląskiego Yacht Clubu ZSP-PTTK, m.in. z opłynięciem Hornu (29.03.1988 r.).
poniedziałek, 13 lipca 1987
W Bridgetown na Barbados kończy się rejs tratwy "Ra II" Thora Heyerdahla (start 17 maja z Safi).
poniedziałek, 13 lipca 1970
W Gdyni podniesiono banderę na statku szkolnym "Dar Pomorza"; statek pływał pod polską banderą do 1981 r., a obecnie pełni funkcję statku muzeum.
niedziela, 13 lipca 1930