TYP: a1

Największy polski morski drapieżnik odkryty w Górach Świętokrzyskich

wtorek, 19 listopada 2019
Monika Frenkiel

O tym odkryciu jest głośno w świecie. Dr Daniel Tyborowski z Muzeum Ziemi PAN znalazł szczątki największego drapieżnika, jaki kiedykolwiek żył w Polsce. Odkrycia dokonano na polu kukurydzy w Krzyżanowicach koło Iłży.

 

Jak się okazuje, obszar północno-wschodniego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich pod koniec okresu jurajskiego był płytkim morzem, takim, jak w okolicach Bahamów. W naszych rodzimych Krzyżanowicach żyły więc wielkie morskie ślimaki, żółwie morskie i przodkowie krokodyli. A przede wszystkim – pliozaury. Ich szczątki zostały odnalezione w doskonale zachowanych skamieniałościach sprzed 150 milionów lat.

Pliozaury były największymi drapieżnikami, które kiedykolwiek żyły na terenie naszego kraju. Miały potężne głowy a większą część czaszki stanowiły potężne, długie szczęki pełne zakrzywionych, ostrych zębów. Uścisk szczęki pliozaura był potężny – jeśli sam czegoś nie wypuścił z paszczy, nie było żadnej siły, która pomogłaby ofierze. Długość ciała pliozaura przekraczała 10 m, a sama głowa u niektórych osobników dochodziła do 3 metrów i mogła stanowić nawet jedną czwartą długości całego ciała. Pliozaury były potężnymi mięsożercami na końcu łańcucha pokarmowego a ich szczątki do tej pory odnalezionow Anglii i Ameryce Południowej. I teraz – w Krzyżanowicach. Choć na wielkie polskie odkrycie trzeba było długo czekać. Co prawda kości pliozaurów w Krzyżanowicach znaleziono już 1962 roku, ale dla polskich paleontologów zaczął się wtedy złoty czas, bo wpuszczono ich do archeologicznej mekki, czyli na pustynię Gobi. W obliczu wielkich odkryć w Mongolii nasi uczeni zapomnieli o Krzyżanowicach. Tamtejsze skamieniałości trafiły do magazynu Muzeum Ziemi a efekt wykopalisk opisano w pracy, jaka ukazała się w 1968 roku. Wzmianka zainteresował się paleontolog dr Daniel Tyborowski, który szukał w Polsce miejsc, w których mogłyby kryć się skamieniałości morskich zwierząt kręgowych z okresu jurajskiego. Tyborowski znalazł przechowywane w Muzeum szczątki i choć nie wyglądały imponująco, postanowił wrócić na dawne miejsce badań. Do współpracy zaprosił swego dawnego promotora, dr. hab. Błażejowskiego. Wiosną 2018 r. razem wybrali się w okolice Krzyżanowic ale tam okazało się, że punkty, gdzie wydobywano skamieniałości w latach 60. XX wieku, są już zarośnięte i nie da się tam kontynuować prac. Na szczęście szybko znaleźli inne miejsca, w których odsłaniały się skały jurajskie. Tyle że znajdowały się one na prywatnym polu kukurydzy. Dopiero po sezonie właściciel pozwolił tam wjechać koparką. Wśród rozmaitych szczątków badacze znaleźli charakterystyczny ząb – błyszczący, o czarnym szkliwie. To przykuło ich uwagę i doprowadziło do odkrycia.

 

Obecnie naukowcy pracują nad rekonstrukcją łba pliozaura i innych znalezionych stworów, a wszystko mamy zobaczyć na specjalnie przygotowanej wystawie. Wykopaliska pod Iłżą będą kontynuowane – zespół dr Tyborowskiego złożył w tym celu wniosek o grant do Narodowego Centrum Nauki.

 

Tagi: pliozaur, odkrycie, paleontologia, Krzyżanowice
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999