TYP: a1

"Wyprawa szaleńców"

środa, 18 maja 2011
MZ

Mamy do czynienia z książką niezwykłą. Niezwykłą, bowiem opowiada ona o niezwykłym, absolutnie ekstremalnym wydarzeniu. Otóż nadchodził rok 1968, NASA realizowała program Apollo, Francis Chichester jako pierwszy człowiek opłynął samotnie kulę ziemską, zawijając swoją Gipsy Moth IV jedynie do Sydney. To właśnie jego wyczyn stał się inspiracją dla kilku śmiałków. Teraz pozostawało tylko jedno - opłynąć świat samotnie bez zawijania do portów. O tym właśnie opowiada ta książka. Brytyjska gazeta funduje nagrodę, jak na ówczesne czasy wysoką. Dostanie ją ten który pierwszy zamknie wokółziemską pętlę. Drugą nagrodę otrzyma ten, który dokona tego najszybciej. Jest to możliwe dzięki temu, że zawodnicy nie startują w tym samym terminie, jest jedynie określony przedział czasowy, w którym należy rozpocząć rejs.


Dziewięć osób podejmuje to wyzwanie i to o nich opowiada autor. Dziewięciu mężczyzn o różnych osobowościach, żeglarskich umiejętnościach, doświadczeniach i różnych motywacjach, które nimi powodowały. Nazwiska tych ludzi zna zapewne każdy miłośnik żeglarstwa – kilku z nich to w świecie żeglarskim ludzie-legendy. Przez 361 stron towarzyszymy im w podróży, dzięki talentowi autora przeżywamy razem z nimi szalone sztormy Oceanu Południowego, chwile zwątpienia i rozpaczy, przeżywamy ich zmęczenie i rozliczne rozterki, cierpimy z samotności i z nieludzkiego zmęczenia. Jednocześnie poznajemy świat żeglarstwa sprzed epoki GPS, łączności satelitarnej, sponsorów, wszechobecnej telewizji. Poznajemy świat zmagań z naturą i żywiołem w formie „dziewiczej” - gdzie człowiek z tym zmaganiem pozostaje naprawdę sam. Jednocześnie regaty Sunday Times Golden Globe zamknęły romantyczny okres żeglarskich wyścigów. Później przyszedł czas dla wyszkolonych ekip, zespołów prowadzących, taktyków wykreślających najbardziej optymalne trasy w oparciu o obrazy otrzymywane z satelity. Ci pierwsi śmiałkowie nie mogli nawet liczyć w czasie rejsu na profesjonalne prognozy, ich radia nie miały odpowiedniego zasięgu. Oni naprawdę przestrzenie oceanów pokonywali SAMOTNIE. Ci prawdziwi samotni żeglarze to Moitessier, Knox-Johnson, Ridgway, Blyth, King, Crowhust, Fougeron, Tetley, Carozzo.


Do książki dołączony jest film na DVD autorstwa Louise Osmond „Na głęboką wodę”, którego bohaterem jest Donald Crowhurst, nieszczęsny uczestnik regat.


Peter Nichols "Wyprawa szaleńców"
Wydawca: Mayfly sp. z o.o.
stron: 382
cena widoczna na stronie wydawnictwa : książka + film 60,86 zł
UWAGA, KONKURS!

Skoro "Wyprawa szaleńców", to konkurs będzie dotyczył najbardziej szalonych zdjęć związanych z żeglarstwem. Duże przechyły, wysokie fale itp. - przejrzyjcie swoje archiwa i pochwalcie się najbardziej mrożącymi krew w żyłach ujęciami ;)

Jak wygrać nagrodę:

1. Na Tawernie Skipperów
  • Należy zamieścić szalone żeglarskie zdjęcie i otrzymać najlepszą ocenę użytkowników Tawerny Skipperów.
  • WAŻNE: Każde zdjęcie należy zgłosić do konkursu, przesyłając link do miejsca, w którym się znajduje na Tawernie Skipperów na adres info@tawernaskipperow.pl.
  • Do wygrania trzy egzemplarze "Wyprawy szaleńców" wraz z filmem "Na głęboką wodę".
2. Na Facebooku
  • Jeden egzemplarz książki otrzyma osoba, która zamieści szalone żeglarskie zdjęcie na naszym profilu na Facebooku i zbierze najwięcej kliknięć "lubię to".
Jedna osoba może zgłosić dowolną liczbę zdjęć, jednak może wygrać tylko jedną książkę. Konkurs trwa do 8.06.2011 r., do godziny 12:00.

Zdjęcia zgłoszone do konkursu:

   


Zwycięskie zdjęcia:
Gratulujemy zwycięzcom!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932