TYP: a1

"Pozostawiony śmierci" Nick Ward, Sinéad O`Brien

środa, 14 marca 2012
MZ

Nie ma co ukrywać, to w końcu ludzka rzecz, większość z nas z zainteresowaniem, tudzież z ekscytacją śledzi wypadki i tragedie. Relacje z katastrof zawsze mogą liczyć na zbiorową uwagę. Podobnie się prawdopodobnie ma z opisami morskich wypadków.

 

Tyle, że tutaj łatwiej jest rozdzielić niezdrową fascynację ludzką tragedią od czegoś, co jest rozumnym wyciąganiem z wypadku wniosków i nauk. Ostatnio pojawiło się kilka książek, które o owych morskich tragediach mówią. Dość wspomnieć książkę Władysława R. Dąbrowskiego „Mądry żeglarz po szkodzie”, czy „Utracone jachty”, niedawno wznowione przez „Almapress”. Również ta oficyna wydała relację Nicka Warda zatytułowaną „Pozostawiony śmierci” - tytuł szokujący i takaż to opowieść. Otóż przedstawiony tu został dotychczas mało znany epizod regat Fastnet odbywających się w 1979 roku. Niespodziewany i niezwykle okrutny sztorm spowodował, czy też raczej wywołał jedną z największych operacji ratowniczych prowadzonych zarówno z morza jak i z powietrza. To co miało być jedną z przygód życia, zamieniło się w koszmar. Ta opowieść jest nie tylko relacją z owych wypadków, ale także rodzajem rozliczenia z traumą, która trwała prze wiele lat.

 

 

Nick Ward, Sinéad O`Brien „Pozostawiony śmierci”

"Almapress" Warszawa

stron: 270

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001