TYP: a1

„Zgubieni” Charlotte Rogan

środa, 7 listopada 2012
MZ

Do tej pory recenzowaliśmy w tej rubryce głównie poradniki, przewodniki i podręczniki dotyczące żeglarstwa oraz od czasu do czasu książki o tematyce marynistycznej, jednak głównie należące do nurtu literatury popularnej, czyli tak zwane „czytadła”.

Tym razem przedstawiamy pozycję, o której można powiedzieć, że jest „trudna”. Zdaję sobie sprawę, że to określenie może zniechęcić potencjalnych czytelników – niesłusznie. To wciągająca opowieść, a jej kanwą jest historia grupy ludzi, którzy na skutek katastrofy statku pasażerskiego znaleźli się w przepełnionej ponad miarę szalupie ratunkowej. Takie ekstremalne warunki i realne niebezpieczeństwo wywołują różne postawy i zachowania. Toczy się prawdziwa walka o życie. Z jednej strony obserwujemy oddanie i bohaterstwo, prawdziwy heroizm, z drugiej czyny zbrodnicze. Jak daleko człowiek może się posunąć, by ocalić swoje życie – to jedno z pytań na jakie trzeba odpowiedzieć. Co zrobić, aby po tym wszystkim móc żyć normalnie? Poczucie winy i usprawiedliwianie przed samym sobą czynów niegodnych. Wymazywanie z pamięci niewygodnych faktów o tym wszystkim opowiada w sposób fascynujący ta książka, która co trzeba powiedzieć, stała się światowym bestsellerem.
Charlotte Rogan „Zgubieni”

Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” 2012

Stron: 302

Cena: 34,90 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492