TYP: a1

Przewodnik kulinarny Pascala - "Francja"

sobota, 10 grudnia 2011
Kinga Rzucidło
Moje najświeższe podróżnicze wspomnienia biegną ku Francji, do Île-de-France, doliny Loary i Prowansji, francuskich regionów, w których zaszyłam się na dwa tygodnie sierpnia. Francja zachwyca bogactwem kulturowym miast, różnorodnością krajobrazów i wspaniałą kuchnią, uważaną za jedną z najlepszych kuchni świata. Oryginalny wygląd potraw i wyrafinowany ich smak doceniają nawet najbardziej wytrawni smakosze.

„Przewodnik kulinarny: Francja” wydawnictwa Pascal był obietnicą powrotu do atrakcyjnych francuskich regionów. To kolejna z tej serii kulinarna wędrówka po krajach Europy. Po skompletowaniu wszystkich pozycji będziemy dysponować różnorodną kulinarnie, barwną biblioteczką. Co się tyczy samego wydania, moja opinia nie uległa zmianie. Albumy z tej serii, eleganckie, ładnie wydane z pewnością nadają się na prezent dla miłośników kuchni francuskiej i samej Francji.

Pierwsze strony stanowią charakterystykę poszczególnych regionów Francji, nie tylko pod kątem kulinarnym, ale także historycznym, krajobrazowym i turystycznym. Dzięki nim dowiemy się z czego słynie Normandia, jakie specjały królują na bretońskich stołach i jak daleko w przeszłość wykracza sława korsykańskich win. Podsumowaniem każdego regionu jest przepis na tradycyjną potrawę, tak charakterystyczną dla omawianego obszaru, jak Choucroute rodem z Alzacji, czy Cassoulet - zapiekanka z fasoli, sycące danie z Langwedocji.

Dalsza część przewodnika stanowi bogaty zbiór potraw wywodzących się z różnorodnej kuchni francuskiej. Z przystawek godny wypróbowania jest przepis na ciekawą w smaku Cukinię w cieście, z dań głównych Prowansalska zapiekanka z naleśników i prosty przepis na ziemniaki inaczej czyli Ziemniaki po delfińsku. Z deserów pokusiłam się o przyrządzenie Naleśników pomarańczowych, ale z myślą o najmłodszych łasuchach, w uboższej wersji - bez alkoholu. Przepis nie zdał próby, naleśniki w wersji z masłem wzbogaconym o skórkę pomarańczową i cytrynową nie przypadły nikomu do gustu.

Moim zdaniem przewodnik kulinarny Pascala zawiera łatwe w przygotowaniu, ale nieco droższe dania. Potrawy z królika, baraniny czy trufli będą doskonałym rozwiązaniem na niedzielny czy świąteczny obiad.

autor: Elżbieta Gałuszka, Mirek Drewniak
tytuł: „Przewodnik kulinarny: Francja”
wydawnictwo: Pascal
rok wydania: 2007
ilość stron: 158
cena z okładki: 29,90 zł
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 March

Na warszawskim cmentarzu pożegnano Kpt. Jana Kolańskiego, doświadczonego i znanego działacza oraz instruktora żeglarstwa, byłego kierownika wyszkolenia żeglarskiego ośrodka w Trzebieży i wieloletniego egzaminatora Centralnej Kapitańskiej Komisji Egzaminac
poniedziałek, 4 marca 2002
Rozpoczęto budowę żaglowca "Dar Młodzieży", który wkrótce miał zastąpić wysłużony "Dar Pomorza".
środa, 4 marca 1981
Urodził się Bolesław Kowalski, jeden z największych polskich żeglarzy, m.in. prowadził wyprawę na s/y "Śmiały" do Ameryki Południowej, wyprawę "Koral" na Morze Czerwone, dzisiaj senior żeglarstwa polskiego, autor wielu artykułów umieszczanych w prasie żeg
niedziela, 4 marca 1928
Zmarł Georgij Siedow (ur. w 1877 r.), rosyjski żeglarz i hydrograf, badacz Arktyki, w latach 1912-1914 kierował wyprawą do bieguna północnego, zmarł z wyczerpania w pobliżu Wyspy Rudolfa, 900 km od bieguna.
środa, 4 marca 1914
Urodził się Ryszard Langer, konstruktor jachtów, działacz żeglarski.
sobota, 4 marca 1893