TYP: a1

B. Müller i J. Strassburger "Wybrzeże Chorwacji i Słowenii"

środa, 26 czerwca 2013
MZ
Praktycznie każda osoba czarterująca jacht w Chorwacji zna lub przynajmniej oglądała publikację o nazwie „Chorwacja – 888 portów i zatok” autorstwa Karl-Heinza Bestaendiga. Do tej pory był to podstawowy i właściwie jedyny żeglarski przewodnik po adriatyckim wybrzeżu, zapewniający kompleksowy nautyczny opis akwenu.

Sytuacja uległa zmianie w 2012 roku. Wtedy to oficyna Alma-Press udostępniła w ramach serii „Książki dla żeglarzy” dwa tomy, w których otrzymujemy informację nawigacyjną o wspomnianym obszarze. Oba są podobnie jak wspominana powyżej książka tłumaczone z niemieckiego. No cóż, czy chcemy, czy też nie, Niemcy nie dość że stanowią największą populację żeglującą po Adriatyku, to jeszcze gwarantują rzetelność przekazywanych faktów, taka już jest ich teutońska specyfika.

Cóż zatem otrzymujemy inwestując swoje pieniądze? Ano, w nasze ręce trafiają tomy, które niewątpliwie przydadzą się nam zarówno przy planowaniu rejsu, jak i w trakcie jego prowadzenia. W pierwszej części publikacji opisano przepisy obowiązujące prowadzących jachty, znajdziemy tu także informacje o opłatach, które należy wnieść przy wkraczaniu w obszar parków narodowych, o warunkach atmosferycznych, rodzajach wiatrów sztormowych i ich częstotliwości występowania. Znajdziemy tu także listę waypointow oraz numery aktualnych telefonów do poszczególnych kapitanatów, itd. - jednym słowem wszystko, co jest dla nas istotne, gdy wybieramy się na rejs do określonego kraju.

Po tych praktycznych informacjach otrzymujemy szczegółowe mapy wybrzeża zawierające wszystko to, co mapy morskie przedstawiać powinny oraz szczegółowe plany przystań i zatok, w których bezpiecznie można czy to zacumować, czy też kotwiczyć. Przedstawione zostają charakterystyki świateł, pokazane poszczególne ich sektory, zaznaczone zostają także boje cumownicze oraz za pomocą piktogramów przekazane informacje o usługach jakie w danym miejscu żeglarz może się spodziewać. Oczywiście w dobie GPS-ów zaopatrzonych w plotery ktoś może powiedzieć, że takich papierowych pomocy nie potrzebuje, że można wszystko zobaczyć korzystając z map google. Ja jednak polecam to wydawnictwo tym, którzy zachowali szacunek dla tradycyjnych sposobów żeglowania i nawigacji.

B. Müller i J. Strassburger „Wybrzeże Chorwacji i Słowenii – Koper, Split”
oraz „Wybrzeże Chorwacji i Czarnogóry – Split, Ulcinj”
Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2012
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 kwietnia

W Warszawie urodziła się Zofia Klepacka, najlepsza polska zawodniczka windsurfingu, 4-krotna młodzieżowa mistrzyni świata w klasie "Mistral", na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach zdobyła 12 miejsce, w 2007 r. została mistrzynią świata w klasie RS:X".
sobota, 26 kwietnia 1986
Na "Golden Lion" zakończył rejs Alex Carozzo przechodząc Pacyfik z zachodu na wschód (Hamagima - 26.08.1965 r. do San Francisco).
wtorek, 26 kwietnia 1966