TYP: a1

"Chorwacja. Przewodnik dla żeglarzy. Półwysep Istria i Kvarner"

środa, 22 grudnia 2010
PN

Książka ta zaiste zacnie wydana, bogata szatą graficzną, przyciąga oczy. Bierzemy ją do ręki – twarda oprawa, w środku kredowy papier, dużo zdjęć, co ważne kolorowych, widać staranność edytorską. Dla niektórych zastosowanie błyszczącej kredy może stanowić pewne utrudnienie w lekturze, bo jak sama nazwa wskazuje – błyszczy i literki gorzej widać, ale za to zdjęcia wychodzą wybornie.


Tyle pochwał, teraz trochę dziegciu. Od razu, nawet po pobieżnym przeglądnięciu, orientujemy się, że nawet tytuł jest mylący. Po pierwsze proponowany w książce rejs zaczyna się poza obszarem Kvarneru, ale to drobiazg. Większym grzechem jest to, że wspomniana w tytule Istria, to dla autora jedynie Pula i zatoka Krnica. A gdzie Rovinj, Limski Fiord, Poreč itd. itp. Nie znajdziemy ani słowa o małych, ale przecież atrakcyjnych wysepkach Kvarneru jak Susak, Unije, Ilovik. Trzeba od razu powiedzieć, że to nie jest PRZEWODNIK, jak stoi w tytule, ale raczej relacja z rejsu, propozycja trasy, jednej z wielu, jakie można na tym obszarze odbyć.


I jeszcze jedna uwaga, do diabła autorze - škampi to nie są krewetki!

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932