TYP: a1

Kto się boi oceanu

środa, 29 grudnia 2010
MZ

Miłośnicy marynistyki mają ciężko, rynek księgarski nas nie rozpieszcza. Posucha, od czasu do czasu jakiś rodzynek. Nic też dziwnego, że każdą nową pozycję z tej dziedziny witamy, może nie z entuzjazmem, ale z życzliwością i zaciekawieniem.


Z taką więc życzliwością sięgnąłem po niewielką książeczkę pod intrygującym tytułem „Kto się boi oceanu”. Autor, Zbysław Śmigielski, jest znany między innymi z powieści „Kapitanowie”, która otrzymała główną nagrodę im. Leonida Teligi. Nowa powieść to rasowa i co cenniejsze – współczesna, powieść przygodowa, z jachtami, portami, sztormami, romansami itd. Trzeba podkreślić, autor zna się na żeglarstwie naprawdę dobrze, dzięki czemu ta opowieść jest świetnie osadzona w realiach, a opisy odwiedzanych miejsc, jachtów i rejsów brzmią wiarygodnie. Książkę czyta się z zaciekawieniem, bowiem i bohater, a zarazem jeden z narratorów, ciekawy. Żeglarski „wolny najmita”, skipper do wynajęcia, pracujący na jachtach bogatych ludzi, wieczny wędrowiec, bywalec wielu portów od Morza Śródziemnego po Karaiby.

Drugim narratorem jest kobieta, a losy tych dwóch osób, w pewnym momencie i na pewnym jachcie się splatają, a co dalej… trzeba przeczytać.
Zbysław Śmigielski „Kto się boi oceanu”

Wydawnictwo RADWAN,

Tolmicko 2010

cena: 21,90 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942