TYP: a1

Kto się boi oceanu

środa, 29 grudnia 2010
MZ

Miłośnicy marynistyki mają ciężko, rynek księgarski nas nie rozpieszcza. Posucha, od czasu do czasu jakiś rodzynek. Nic też dziwnego, że każdą nową pozycję z tej dziedziny witamy, może nie z entuzjazmem, ale z życzliwością i zaciekawieniem.


Z taką więc życzliwością sięgnąłem po niewielką książeczkę pod intrygującym tytułem „Kto się boi oceanu”. Autor, Zbysław Śmigielski, jest znany między innymi z powieści „Kapitanowie”, która otrzymała główną nagrodę im. Leonida Teligi. Nowa powieść to rasowa i co cenniejsze – współczesna, powieść przygodowa, z jachtami, portami, sztormami, romansami itd. Trzeba podkreślić, autor zna się na żeglarstwie naprawdę dobrze, dzięki czemu ta opowieść jest świetnie osadzona w realiach, a opisy odwiedzanych miejsc, jachtów i rejsów brzmią wiarygodnie. Książkę czyta się z zaciekawieniem, bowiem i bohater, a zarazem jeden z narratorów, ciekawy. Żeglarski „wolny najmita”, skipper do wynajęcia, pracujący na jachtach bogatych ludzi, wieczny wędrowiec, bywalec wielu portów od Morza Śródziemnego po Karaiby.

Drugim narratorem jest kobieta, a losy tych dwóch osób, w pewnym momencie i na pewnym jachcie się splatają, a co dalej… trzeba przeczytać.
Zbysław Śmigielski „Kto się boi oceanu”

Wydawnictwo RADWAN,

Tolmicko 2010

cena: 21,90 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920