TYP: a1

"Dookoła świata bez sztormów"

środa, 4 maja 2011
MZ

„Dookoła świata bez sztormów”, tytuł frapujący i frapująca jest osoba autora. Andrzej Urbańczyk to jedna z najbarwniejszych postaci zarówno w polskim jak i światowym żeglarstwie. Podobnie jak lista jego osiągnięć, obfita jest także lista napisanych przez Niego książek. O jednej z nich pisaliśmy już w „Tawernie”, była to „Nawigacja prosta, łatwa, zabawna”. Teraz prezentujemy drugą. O czym jest ta książka – otóż jest to po części podręcznik, po części poradnik, a po części książka do czytania. Podręcznik i poradnik dla tego, że autor uczy w niej jak bezpiecznie i skutecznie żeglować, jak planować transoceaniczny rejs. Przekazuje przy tym sporą dawkę wiedzy i to nie byle jakiej, trudnej do ogarnięcia, a jednak niezbędnej, tym cenniejszej, że popartej własnym ogromnym doświadczeniem. Czego się dowiadujemy, otóż czytamy o tajfunach, huraganach, o prądach morskich, o falowaniu, poznajemy genezę tych zjawisk, częstotliwość występowania i zarazem poznajemy sposoby takiego planowania rejsu, aby tych niebezpiecznych zjawisk uniknąć. Zdobywamy także wiedzę o mapach, locjach, pomocach nawigacyjnych, miejscach niebezpiecznych, których w pewnych porach roku należy unikać i tych przyjaznych żeglarzowi.


Jest to jednocześnie książka „do czytania”, bowiem dzięki talentowi autora, ta lektura nie nudzi, nie przytłacza ogromem wiedzy wtłaczanej w oporne łby, można tu znaleźć barwne wspomnienia, cytaty z książek innych autorów, co niewątpliwie ułatwia lekturę i pozbawia ją charakteru nudnego wykładu.


Andrzej Urbańczyk „Dookoła świata bez sztormów”

Oficyna Wydawnicza „Alma-Press” 2010

Wydanie III

cena det. 49,90 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932