TYP: a1

"Astronawigacja dla żeglarzy"

środa, 27 kwietnia 2011
MZ

Z merkantylnego punktu widzenia, wydanie książki o takiej tematyce to przedsięwzięcie wielce ryzykowne. Kto bowiem w czasach rozbudowanej jachtowej elektroniki, internetu i GPS-u, zajmie się poszerzaniem swej żeglarskiej wiedzy o astronawigację. Kto na współczesnych jachtach, zwłaszcza na tych, które się czarteruje na popularnych akwenach spotkał się z sekstantem. 


Owszem, wciąż w użyciu pozostają papierowe mapy, ale i z nich coraz rzadziej się korzysta, gdy ma się w dyspozycji ploter z wyraźnie zaznaczoną pozycją. Ale przecież astronawigacja jest wciąż wykładana w szkołach morskich, można zatem wnioskować, że jednak bywa przydatna. Poza tym wydanie tej książki to cenne uzupełnienie oferty dobrego wydawnictwa specjalizującego się w literaturze żeglarskiej jakim niewątpliwie jest oficyna „Almapress” i zapewne przyczynek do jego tzw. „sławy mołojeckiej”. Zatem czapki z głów. Książka porządnie wydana, z licznymi kolorowymi ilustracjami, w sposób przystępny przybliża tę trudna i elitarną wiedzę. Jest to niewątpliwie pozycja adresowana do żeglarzy-hobbystów, ale myślę, że jest ich jednak spore grono.


Jacek Czajewski „Astronawigacja dla żeglarzy”
Oficyna Wydawnicza „Alma-Press”
Warszawa 2010
cena: 34,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899