TYP: a1

"Astronawigacja dla żeglarzy"

środa, 27 kwietnia 2011
MZ

Z merkantylnego punktu widzenia, wydanie książki o takiej tematyce to przedsięwzięcie wielce ryzykowne. Kto bowiem w czasach rozbudowanej jachtowej elektroniki, internetu i GPS-u, zajmie się poszerzaniem swej żeglarskiej wiedzy o astronawigację. Kto na współczesnych jachtach, zwłaszcza na tych, które się czarteruje na popularnych akwenach spotkał się z sekstantem. 


Owszem, wciąż w użyciu pozostają papierowe mapy, ale i z nich coraz rzadziej się korzysta, gdy ma się w dyspozycji ploter z wyraźnie zaznaczoną pozycją. Ale przecież astronawigacja jest wciąż wykładana w szkołach morskich, można zatem wnioskować, że jednak bywa przydatna. Poza tym wydanie tej książki to cenne uzupełnienie oferty dobrego wydawnictwa specjalizującego się w literaturze żeglarskiej jakim niewątpliwie jest oficyna „Almapress” i zapewne przyczynek do jego tzw. „sławy mołojeckiej”. Zatem czapki z głów. Książka porządnie wydana, z licznymi kolorowymi ilustracjami, w sposób przystępny przybliża tę trudna i elitarną wiedzę. Jest to niewątpliwie pozycja adresowana do żeglarzy-hobbystów, ale myślę, że jest ich jednak spore grono.


Jacek Czajewski „Astronawigacja dla żeglarzy”
Oficyna Wydawnicza „Alma-Press”
Warszawa 2010
cena: 34,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982