TYP: a1

Tropikalny cyklon uderzył w Filipiny

poniedziałek, 11 maja 2015
z mediów | WM
Supertajfun Noul uderzył w niedzielę, 10 maja, w północno-wschodnie wybrzeże Filipin. Podczas cyklonu wiatr osiągał prędkość w granicach 260 km/h, natomiast maksymalne jego porywy dochodziły do 315 km/h. W wyniku uderzenia tajfunu zginęły co najmniej 2 osoby, a z powodu zarządzonej ewakuacji 4 tys. osób musiało opuścić swoje domy.

Tajfun na Filipinach
W poniedziałek siła wiatru osłabła, a cyklon zaczął się przemieszczać na północny wschód.
Źródło: passageweather.com

Problemem dotykającym mieszkańców Filipin był nie tylko huraganowy wiatr i intensywne opady deszczu, ale również niebezpieczeństwo wystąpienia lawin błotnych. Ponadto wzburzone przez sztorm morze sprawiło, że około 1000 statków z ponad 10 tysiącami pasażerów na pokładzie musiało poszukać schronienia w portach wzdłuż wschodniego wybrzeża. Z powodu trudnych warunków pogodowych lokalne linie lotnicze odwołały co najmniej 6 lotów.

W poniedziałek wiatr osłabł do 195 km/h i zmienił kierunek. Tajfun zmierza teraz w stronę Japonii, tracąc po drodze na sile.

Ze względu na swoje położenie, Filipiny doświadczają około 20 tajfunów w ciągu roku, z czego 5 powoduje znaczne zniszczenia. Cyklon tropikalny, który uderzył w niedzielę w Filipiny, przyniósł nie tylko straty, ale również upragniony przez rolników deszcz.

tajfun - lokalna nazwa cyklonów tropikalnych, używana w regionie północno-zachodniego Pacyfiku
supertajfun - tajfun o prędkości wiatru osiągającej 240 km/h

Tagi: cyklon tropikalny, tajfun
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 August

Do Gdańska wpłynęła "Antica" z Jerzym Wąsowiczem i Andrzejem Sochajem po 6. latach żeglugi po różnych morzach świata. Żeglarze przebyli około 60 000 Mm, odwiedzając porty 38 krajów na wszystkich kontynentach
niedziela, 3 sierpnia 1997
Rozpoczęła się pierwsza edycja Mazurskiej Operacji Żagiel
piątek, 3 sierpnia 1979
W Anglii zmarł Joseph Conrad (Józef Korzeniowski), nasłynniejszy pisarz marynista
niedziela, 3 sierpnia 1924
W Kadyksie rozpoczął rejs Krzysztof Kolumb na czele eskadry trzech statków ("Santa Maria", "Nina", "Pinta") zakończony odkryciem nowego lądu; po trzech miesiącach żeglarze dotarli na Bahamy, w przekonaniu, że dotarli do Indii Zachodnich
sobota, 3 sierpnia 1492