TYP: a1

Tropikalny cyklon uderzył w Filipiny

poniedziałek, 11 maja 2015
z mediów | WM
Supertajfun Noul uderzył w niedzielę, 10 maja, w północno-wschodnie wybrzeże Filipin. Podczas cyklonu wiatr osiągał prędkość w granicach 260 km/h, natomiast maksymalne jego porywy dochodziły do 315 km/h. W wyniku uderzenia tajfunu zginęły co najmniej 2 osoby, a z powodu zarządzonej ewakuacji 4 tys. osób musiało opuścić swoje domy.

Tajfun na Filipinach
W poniedziałek siła wiatru osłabła, a cyklon zaczął się przemieszczać na północny wschód.
Źródło: passageweather.com

Problemem dotykającym mieszkańców Filipin był nie tylko huraganowy wiatr i intensywne opady deszczu, ale również niebezpieczeństwo wystąpienia lawin błotnych. Ponadto wzburzone przez sztorm morze sprawiło, że około 1000 statków z ponad 10 tysiącami pasażerów na pokładzie musiało poszukać schronienia w portach wzdłuż wschodniego wybrzeża. Z powodu trudnych warunków pogodowych lokalne linie lotnicze odwołały co najmniej 6 lotów.

W poniedziałek wiatr osłabł do 195 km/h i zmienił kierunek. Tajfun zmierza teraz w stronę Japonii, tracąc po drodze na sile.

Ze względu na swoje położenie, Filipiny doświadczają około 20 tajfunów w ciągu roku, z czego 5 powoduje znaczne zniszczenia. Cyklon tropikalny, który uderzył w niedzielę w Filipiny, przyniósł nie tylko straty, ale również upragniony przez rolników deszcz.

tajfun - lokalna nazwa cyklonów tropikalnych, używana w regionie północno-zachodniego Pacyfiku
supertajfun - tajfun o prędkości wiatru osiągającej 240 km/h

Tagi: cyklon tropikalny, tajfun
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877