TYP: a1

Tropikalny cyklon uderzył w Filipiny

poniedziałek, 11 maja 2015
z mediów | WM
Supertajfun Noul uderzył w niedzielę, 10 maja, w północno-wschodnie wybrzeże Filipin. Podczas cyklonu wiatr osiągał prędkość w granicach 260 km/h, natomiast maksymalne jego porywy dochodziły do 315 km/h. W wyniku uderzenia tajfunu zginęły co najmniej 2 osoby, a z powodu zarządzonej ewakuacji 4 tys. osób musiało opuścić swoje domy.

Tajfun na Filipinach
W poniedziałek siła wiatru osłabła, a cyklon zaczął się przemieszczać na północny wschód.
Źródło: passageweather.com

Problemem dotykającym mieszkańców Filipin był nie tylko huraganowy wiatr i intensywne opady deszczu, ale również niebezpieczeństwo wystąpienia lawin błotnych. Ponadto wzburzone przez sztorm morze sprawiło, że około 1000 statków z ponad 10 tysiącami pasażerów na pokładzie musiało poszukać schronienia w portach wzdłuż wschodniego wybrzeża. Z powodu trudnych warunków pogodowych lokalne linie lotnicze odwołały co najmniej 6 lotów.

W poniedziałek wiatr osłabł do 195 km/h i zmienił kierunek. Tajfun zmierza teraz w stronę Japonii, tracąc po drodze na sile.

Ze względu na swoje położenie, Filipiny doświadczają około 20 tajfunów w ciągu roku, z czego 5 powoduje znaczne zniszczenia. Cyklon tropikalny, który uderzył w niedzielę w Filipiny, przyniósł nie tylko straty, ale również upragniony przez rolników deszcz.

tajfun - lokalna nazwa cyklonów tropikalnych, używana w regionie północno-zachodniego Pacyfiku
supertajfun - tajfun o prędkości wiatru osiągającej 240 km/h

Tagi: cyklon tropikalny, tajfun
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 December

Pierwszy i najpopularniejszy zespół szantowy "Stare Dzwony" obchodził jubileusz 20. lecia działalności.
czwartek, 5 grudnia 2002
Kazimierz Jaworski "Kuba" na s/y "Spanielek" ukończył regaty Mini Trasat; płynąc samotnie pokonał dystans prawie pięciu tysięcy mil w czasie 42 dni i 6 godzin, zajmując na mecie 2. miejsce.
poniedziałek, 5 grudnia 1977
We Wrocławiu powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
czwartek, 5 grudnia 1946