TYP: a1

C. N. Parkinson "Horatio Hornblower jego życie i czasy"

środa, 20 czerwca 2012
MZ

Ostatnio pewne wydawnictwo wznowiło jeden z najznakomitszych cykli powieści morskich, którego bohaterem jest Horatio Hornblower. Jako pierwsze pojawiły się trzy tomy stanowiące środek całości. To mogłoby dziwić, gdyby nie fakt, że tak właśnie pisał C. S. Forester. Rozpoczął od tych trzech opowieści, aby potem uzupełniać je o kolejne, w których przedstawiał wcześniejsze oraz późniejsze epizody z życia swego bohatera. Zatem teraz na półkach księgarskich można znaleźć „Okręt liniowy”, „Z podniesioną banderą” i „Szczęśliwy powrót” - czekamy na resztę!

Otóż pojawienie się tego cyklu przypomniało mi o jeszcze jednej książce – niestety z tego co wiem, szukać jej trzeba albo w antykwariatach, albo na internetowych, książkowych aukcjach. Ta książka to swoisty hołd oddany literackiemu bohaterowi i jego twórcy. C. N. Parkinson, znany także jako autor prześmiewczego „Prawa Parkinsona” oraz „Prawa Pani Parkinson” stworzył apokryficzną biografię Horatio Hornblowera. Biografię niezwykle rzetelną, w której podaje nie tylko fakty znane z cyklu powieściowego, ale lokuje bohatera na tle epoki, opisując także jego rodzinę, dzieciństwo, miejsce jego urodzenia, a także wplata w opowieść jego potomków. Jest to więc poparta dokumentami i zdjęciami prawdziwa biografia literackiej, czyli nierzeczywistej postaci. Książka ta stanowi znakomite uzupełnienie Foresterowskiej sagi. Polecam i namawiam do trudu poszukiwania tej wydanej w 1979 roku przez nieocenione Wydawnictwo Morskie książeczki.


C.Northcote Parkinson „Horatio Hornblower jego życie i czasy”

Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1979

stron 359 + ilustracje

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932