TYP: a1

C.N. Parkinson "Wyścig z czasem"

sobota, 2 sierpnia 2014
MZ

To prawdziwe szczęście mieć dostęp do „źródełka” i nie chodzi tu o „źródełko”, z którego płynie stróżka mamony – choć o możliwości takiego dostępu warto pomarzyć. W tym wypadku owo „źródełko” to dobrze zaopatrzona biblioteczka znawcy i miłośnika literatury marynistycznej. Tym cenniejszy jest taki dostęp, gdy właściciel tej biblioteczki ma już trochę lat i swoje zbiory gromadził przez co najmniej półwiecze. Wtedy radość i korzyść z peregrynacji wśród półek jest jeszcze większa. Cóż, mnie możliwość korzystania z takiego „źródełka” została dana i tym skwapliwiej dzielę się z Wami, drodzy czytelnicy tej rubryki, tym co udało mi się odnaleźć wśród zakurzonych tomów.


O autorze i dwóch sygnowanych jego nazwiskiem dziełach już wcześniej była mowa. Prezentowana obecnie książka zamyka dostępny w języku polskim cykl, którego bohaterem jest kapitan Delancey. Właśnie otrzymał dowództwo okrętu „Merlin” - to osiemnastodziałowy slup - i zadanie konwojowania handlowych statków żeglujących po Morzu Śródziemnym, by uchronić je przed francuskimi korsarzami. Służba to odpowiedzialna, ale nie dająca ambitnemu kapitanowi satysfakcji. Na szczęście rozwój wypadków powoduje, że „Merlin” ma okazję czynnie włączyć się w toczoną przez Royal Navy walkę z flotą napoleońską, by na koniec wziąć udział w zwycięskich dla Brytyjczyków bitwach pod Algeciras i w pobliżu Kadyksu.


Nie będę tu streszczał całej fabuły, powiem jedynie, że czyta się to znakomicie, a do tego intryga praktycznie cały czas trzyma nas w napięciu – to kawał dobrej marynistycznej prozy, podanej z dużym znawstwem tematu. Przychodzi tylko żałować, że nikt ze współczesnych wydawców nie pokusił się o wznowienie tego cyklu – tłumaczenia przecież są gotowe – oraz o jego uzupełnienie tytułami, które w Polsce nie doczekały się wydania, a są to „Dead Reckoning”, „So Near, So Far” oraz „The Guernseyman”.


C.N. Parkinson „Wyścig z czasem”

Książka i Wiedza Warszawa 1985

Stron: 384

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 May

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850