TYP: a1

Wyjątkowe widowisko nad Odrą

piątek, 24 października 2014
Informacja prasowa
Na zakończenie tegorocznego sezonu regatowego już w najbliższą sobotę - 25 października br., dla fanów żeglarstwa i mieszkańców Szczecina zorganizowane zostało wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy w historii w samym centrum miasta, na Odrze, między dwoma mostami, tuż przy Bulwarze Piastowskim, najlepsi żeglarze z naszego województwa, zawodnicy klas sportowych, kapitanowie jachtów morskich ORC i KWR, jak i załogi znane z regat meczowych rywalizować będą w I Regatach Mistrzów o Złotego Gryfa Pomorza Zachodniego. Wszyscy uczestnicy regat żeglować będą nie na swoich jachtach - jak dotychczas, natomiast do ich dyspozycji zostanie oddanych sześć identycznych jachtów regatowych TOM28, na co dzień używanych w regatach Pucharu Świata Polish Match Tour. Będzie to więc niecodzienna okazja do sprawdzenia skuteczności nie sprzętu, a umiejętności, sprytu i taktyki regatowej najlepszych zachodniopomorskich żeglarzy.


Bardzo się cieszę, że udało nam się zrealizować projekt, o którym myśleliśmy już od paru lat. Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim mamy okazję do stworzenia wyjątkowego i emocjonującego widowiska w centrum miasta. Dajemy szansę wybitnym żeglarzom do zmierzenia się na identycznych jachtach, tak aby decydowały ich umiejętności, a nie sprzęt. Oczywiście jak w każdym sporcie trzeba też mieć więcej szczęścia niż konkurenci... Liczymy na to, że regaty spodobają się odwiedzającym bulwary kibicom i spacerowiczom oraz że formuła regat na stale wpisze się w kalendarz imprez żeglarskich Pomorza Zachodniego i Szczecina.” – powiedział Maciej Cylupa z MT Partners, organizator regat.

Jak na zakończenie sezonu przystało, oprócz widowiskowego pojedynku mistrzów na wodzie nie zabraknie również atrakcji na bulwarach, których przebudowa została sfinansowana przy udziale środków z RPO WZ w ramach projektu: „Promenada z widokiem na Odrę – przebudowa szczecińskich bulwarów (Modernizacja Bulwaru Gdyńskiego, Piastowskiego, Elbląskiego)”. Dla kibiców przygotowano profesjonalny komentarz regat, który przybliży specyfikę regat żeglarskich dla zebranej publiczności. Także w czasie trwania zawodów, na Bulwarze w Pawilonie Pomorza Zachodniego, Marszałek Olgierd Geblewicz w towarzystwie zaproszonych gości dokona podsumowania letniego sezonu turystycznego 2014 oraz wręczy wyróżnienia za markowe produkty turystyczne i działania na rzecz turystyki w województwie.

Ostateczna lista startowa zostanie ogłoszona przez organizatorów w piątek, 24 października, jednak już dziś wiemy, że swój start potwierdzili m.in. doświadczony sternik match racingowy Patryk Zbroja (Team Bakista), a także triumfatorzy regat morskich ORC i KWR - Aleksander Waszkiewicz (Raven IT), Janusz Olszewski (POLSails Sailing Team), Michał Jabłoński (Exocet), Marcin Mrówczyński (Antidotum) i żeglujący na katamaranie zawodnicy z CKM Sailing od wodzą Karola Rosnera.

Program regat:

09.30 – odprawa z załogami, omówienie instrukcji żeglugi i programu regat
10.00 – treningi
11.00 – start do wyścigów eliminacyjnych
12.00-14.00 – podsumowanie sezonu letniego 2014 i przyznanie wyróżnień przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza
14.30 – start wyścigów finałowych
16.00 – dekoracja zawodników, wręczenie pucharu przechodniego

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001