TYP: a1

Utrudniona żegluga na Odrze - stan wody coraz niższy

czwartek, 13 sierpnia 2015
z mediów | JM
Nieustanne upały szkodzą nie tylko żywym istotom, ale też środowisku. Poziom wód w polskich rzekach wciąż stopniowo się obniża. Krytyczna sytuacja panuje między innymi na Odrze, gdzie żegluga już teraz jest poważnie utrudniona.

Odra

"Odra koło Urazu 2". Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


O niskim stanie wody na Odrze alarmowano już od wiosny. Od tego czasu sytuacja jeszcze się pogorszyła. Na początku sierpnia całkowicie zawieszono między innymi rejsy statkami wycieczkowymi "Laguna" i "Zefir". Obecnie zagrożony jest również ruch rzeczny promów. W Gozdowicach stan wody wynosi 73 centymetry - zaledwie 13 powyżej limitu, który pozwala na przeprawę do niemieckiego Güstebieser Loose. Jeszcze gorzej jest w okolicach Kostrzyna, gdzie Odra ma jedynie 62 centymetry głębokości.

Pogarszający się stan polskich rzek negatywnie wpłynie na pozostającą w kryzysie żeglugę śródlądową. Przewóz towarów przez Odrę już teraz jest opłacalny jedynie dzięki rynkowi niemieckiemu. Jeżeli poziom wody jeszcze opadnie, sytuacja przewoźników będzie kryzysowa. Jedyna nadzieja w tym, że zapowiadane w najbliższych dniach gwałtowne opady deszczu powstrzymają postępującą suszę.
Tagi: Odra, Szczecin, Kostrzyn, Niemcy, rzeki, alarm, susza, Gozdowice
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 December

Pierwszy i najpopularniejszy zespół szantowy "Stare Dzwony" obchodził jubileusz 20. lecia działalności.
czwartek, 5 grudnia 2002
Kazimierz Jaworski "Kuba" na s/y "Spanielek" ukończył regaty Mini Trasat; płynąc samotnie pokonał dystans prawie pięciu tysięcy mil w czasie 42 dni i 6 godzin, zajmując na mecie 2. miejsce.
poniedziałek, 5 grudnia 1977
We Wrocławiu powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
czwartek, 5 grudnia 1946