TYP: a1

Utrudniona żegluga na Odrze - stan wody coraz niższy

czwartek, 13 sierpnia 2015
z mediów | JM
Nieustanne upały szkodzą nie tylko żywym istotom, ale też środowisku. Poziom wód w polskich rzekach wciąż stopniowo się obniża. Krytyczna sytuacja panuje między innymi na Odrze, gdzie żegluga już teraz jest poważnie utrudniona.

Odra

"Odra koło Urazu 2". Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


O niskim stanie wody na Odrze alarmowano już od wiosny. Od tego czasu sytuacja jeszcze się pogorszyła. Na początku sierpnia całkowicie zawieszono między innymi rejsy statkami wycieczkowymi "Laguna" i "Zefir". Obecnie zagrożony jest również ruch rzeczny promów. W Gozdowicach stan wody wynosi 73 centymetry - zaledwie 13 powyżej limitu, który pozwala na przeprawę do niemieckiego Güstebieser Loose. Jeszcze gorzej jest w okolicach Kostrzyna, gdzie Odra ma jedynie 62 centymetry głębokości.

Pogarszający się stan polskich rzek negatywnie wpłynie na pozostającą w kryzysie żeglugę śródlądową. Przewóz towarów przez Odrę już teraz jest opłacalny jedynie dzięki rynkowi niemieckiemu. Jeżeli poziom wody jeszcze opadnie, sytuacja przewoźników będzie kryzysowa. Jedyna nadzieja w tym, że zapowiadane w najbliższych dniach gwałtowne opady deszczu powstrzymają postępującą suszę.
Tagi: Odra, Szczecin, Kostrzyn, Niemcy, rzeki, alarm, susza, Gozdowice
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 August

Zmarł wybitny żeglarz regatowy Roman Szadziewski; największe sukcesy sportowe odnosił w klasie "Latający Holender"
niedziela, 18 sierpnia 2002
Zakończenie w Melbourne wokółziemskiego rejsu non-stop niepełnosprawnego Vinny Lauwersa na jachcie "Vision Quest"
piątek, 18 sierpnia 2000
Wyruszył w pierwszy powojenny samotny rejs Bolesław Kowalski na "Sawie"; po 5 dniach żeglugi i przebyciu około 500 mil jacht powrócił do Gdyni
niedziela, 18 sierpnia 1963
Na jachcie "Stormway" zakończył okołoziemski rejs Alfred Petersen, przebywający trasę z Nowego Jorku, poprzez Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Morze Czerwone do portu wyjścia
poniedziałek, 18 sierpnia 1952
W Poznaniu powstaje Yacht Klub Poznański, który później zmienił nazwę na Jacht Klub Wielkopolski
piątek, 18 sierpnia 1933