TYP: a1

TeamBAKISTA udanie kończy sezon regatowy wygrywając Regaty Mistrzów

wtorek, 28 października 2014
Informacja prasowa | Patryk Zbroja
I Regaty Mistrzów o Złotego Gryfa Pomorza Zachodniego to zupełnie nowa inicjatywa Polish Match Tour, znanego głównie jako organizatora profesjonalnych regat meczowych w regionie zachodniopomorskim.

Fot. M. Zubrzycki
Fot. M. Zubrzycki

Przesłanie tej imprezy wydarzenia było proste: pokazowe regaty "Masters" w centrum Szczecina (z profesjonalnym komentarzem Rafała Saka, dziennikarza znanego m.in. z anteny Eurosportu), umożliwiające pojedynek najlepszych szczecińskich żeglarzy regatowych.

Wszyscy uczestnicy żeglowali jednak tym razem na 6 identycznych jachtach regatowych klasy TOM 28, na co dzień używanych w regatach Pucharu Świata w match-racingu i Szczecińskiej Lidze Regatowej. Regaty odbywały się w klasie monotypowej, bez jakiejkolwiek formuły przeliczeniowej. Wyniki miały zatem odzwierciedlać przede wszystkim aktualną dyspozycję sportową, umiejętności regatowe, w tym taktykę i technikę. Dodatkowo formuła "kto pierwszy na mecie, ten wygrywa" była zdecydowanie bardziej czytelna dla kibiców, którzy - zwłaszcza w sobotę - pomimo niezbyt ciepłej aury dość licznie obserwowali zmagania na Odrze.

Do walki o Złotego Gryfa zgłosiło się ostatecznie 8 załóg (w kolejności alfabetycznej):

 • Jacek Baryła - reprezentujący Marinę Kamień Pom.,
 • Michał Jabłoński - Exocet,
 • Krzysztof Łobodziec - CKM Sailing,
 • Marcin Mrówczyński - Antidotum,
 • Janusz Olszewski - POLSails Sailing Team,
 • Aleksander Waszkiewicz/Bogdan Wrzesień - Raven IT,
 • Dawid Zbroja - Dobry Team,
 • Patryk Zbroja - TeamBAKISTA.

Regaty zostały podzielone na dwie części: eliminacyjną (składającą się z 8 wyścigów, przy czym każda z załóg startowała w 6 z nich) oraz finałową, do której awansować miało 6 najlepszych załóg z rundy eliminacyjnej (przy uwzględnieniu sumy punktów ze wszystkich wyścigów i odrzuceniu najsłabszego występu).

W rundzie finałowej przewidziano 4 wyścigi. Jachty na każdym etapie regat były losowane, aby maksymalnie wyrównać szanse każdej z załóg i wyeliminować ewentualne, niewielkie różnice w sprzęcie.

Początkowo obie rundy miały zostać rozegrane w całości na Odrze pomiędzy Bulwarami Piastowskimi. Trudne warunki nautyczne (okresowy brak wiatru i silny prąd, a dodatkowo niespodziewany wyciek ropy i akcja Straży z tym związana) skutecznie zweryfikowały ten plan i w sobotę udało się przeprowadzić jedynie 7 wyścigów rundy eliminacyjnej.

Na trasie było niezmiernie ciasno. Stosunkowo wąska linia startu, słaby i przypadkowy wiatr ze zmianami od 30 do 180 stopni nie ułatwiał zadania. Nie obeszło się też bez protestów, kar i falstartów, a w poszczególnych wyścigach dochodziło do nieustannego przetasowania stawki. Ostatecznie różnice po pierwszym dniu (przy uwzględnieniu tzw. "odrzutki" najgorszego wyniku) pomiędzy pierwszymi załogami były naprawdę niewielkie i każda z załóg miała jeszcze szanse na wejście do rundy finałowej i wygranie całych regat. Trzeba też przyznać, że pomimo nieco losowych wyników, zabawa na wodzie była przednia :)

Z uwagi na niekorzystną prognozę, organizatorzy zdecydowali się na przeniesienie areny decydującej rozgrywki na niedzielę i na bardziej stabilny akwen Jeziora Dąbie. Tutaj jednak okazało się, że stosunkowo niski poziom wody uniemożliwił racjonalne ustawienie trasy (w przeciągu pierwszej godziny żeglugi, każda z załóg przynajmniej kilkakrotnie wchodziła na mieliznę). Ostatecznie udało się ustawić trasę na Odrze Wschodniej tzw. Regalicy, gdzie warunki wietrzne były zdecydowanie korzystniejsze niż w centrum miasta.

Ostatni, 8 wyścig eliminacji wygrał pewnie TeamBAKISTA, spychając ostatecznie załogę M. Jabłońskiego (najrówniej żeglującego w sobotę) na 3 miejsce. Zwycięzcą eliminacji przy takim rozstrzygnięciu ostatniego wyścigu została załoga A.Waszkiewicza i B.Września (Raven IT).

Do rundy finałowej ostatecznie zakwalifikowali się:

 1. A. Waszkiewicz
 2. P. Zbroja
 3. M. Jabłoński
 4. M. Mrówczyński
 5. J. Olszewski
 6. J. Baryła

Finały odbyły się zdecydowanie pod dyktando TeamuBAKISTA, który wygrał pewnie wszystkie cztery wyścigi i sięgnął zasłużenie po Złotego Gryfa Pomorza Zachodniego (uzyskując ostatecznie wynik 6 punktów tj. 2 punkty za 2 miejsce w rundzie eliminacyjnej i 4 punkty, po 1 pkt za każde zwycięstwo, w rundzie finałowej). Doświadczenie taktyczne, opływanie w silnie obsadzonych imprezach, a także zgranie techniczne i komunikacja wewnętrzna załogi to czynniki, które miały główny wpływ na sukces załogi P. Zbroi.

TeamBAKISTA startował w tych regatach w następującym składzie:

 • Adam Laskowski - dziobowy,
 • Maciej Gonerko - trymer żagli przednich,
 • Krzysztof Żełudziewicz - trymer grota,
 • Patryk Zbroja - sternik.

Walka o pozostałe miejsca na podium była bardziej wyrównana. Kolejne miejsca zajęły załogi:

2) M. Jabłońskiego (15 punktów),
3) J. Olszewskiego (16 punktów),
4) M. Mrówczyńskiego (17 punktów),
5) A. Waszkiewicza,
6) J. Baryły.

To był udany koniec sezonu regatowego 2014 r. :)
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851