TYP: a1

Kolejny dzień prestiżowych regat w sztormie - Bermuda Gold Cup

piątek, 24 października 2014
Informacja prasowa
Williams and Stanczyk lead groups in Argo Group Gold Cup qualifying” – brzmiał nagłówek oficjalnego komunikatu prasowego po wczorajszym dniu wyścigów. Dziś prognoza nie była jednak sprzyjająca – porywisty silny wiatr, pełne zachmurzenie, rzęsisty deszcz i nieprzyjemna temperatura. Jak w takich warunkach dawali sobie radę żeglarze?W trakcie dzisiejszego dnia polska załoga Henri Lloyd Racing z Rainmaker Yacht Club żeglowała zdecydowanie lepiej niż wczoraj, co potwierdzili sami zawodnicy: „Dzisiejsze pływanie -­ co zabrzmi nieco dziwnie ze względu na wyniki obu dni -­ było lepsze niż wczorajsze. Duży wiatr o sile 18-­24 węzłów, ulewa przez większość wyścigów, ale manewry płynniejsze. Trochę pecha, brak kary dla Taylora jak najbardziej słusznej (co sam przyznał w naszej rozmowie przed chwilą), no i wypadek mały jednego z członków załogi -­ stąd też taki rezultat. Pływamy naprawdę dobrze. Są 4 zwycięstwa i 3 porażki. Przed ostatnim dniem mamy 3 miejsce. Jutro pływamy swoje -­ i będziemy w ćwierćfinale.

Faktycznie – po dzisiejszym dniu Polacy z wynikiem 4:3 zajmują 3 lokatę (awansuje dalej tylko 4 najlepszych). Również wypadek i rozcięta głowa przysporzyły nieco stresu – jak opisuje organizator tych prestiżowych regat:

Unfortunately during one match, Lukasz, crewman for yesterday’s overall leader Marek Stanczyk, sustained a cut to his head after he was struck by the boom. He was subsequently taken to hospital and received stitches.” – jeden z członków polskiej załogi po mocnym uderzeniu bomem grota w głowę został odwieziony do szpitala. Całe szczęście wygląda na to, że w pełni sił powróci do walki jutro, w dwóch ostatnich wyścigach rundy Round Robin. W dwóch wyścigach, w których wygrana jednego może zapewnić awans do fazy pucharowej, natomiast zwycięstwo w dwóch - da całkowitą pewność awansu. Trzymamy więc kciuki za jutrzejszy rezultat, gdyż polska załoga będzie walczyć do samego końca.

Co ciekawe, już bez względu na wynik jutrzejszych meczy, z regatami żegnają się dwie utytułowane załogi z Pucharu Ameryki -­ multimedalista olimpijski Nathan Outerridge (skipper Team Artemis) oraz Phil Robertson (skipper Team China), a także kolejny multimedalista olimpijski Iain Percy, który w America's Cup pełnił rolę CEO Artemis Racing. Francesco Bruni (wielokrotny uczestnik America’s Cup, obecnie w syndykacie Luna Rossa) w trakcie dotychczasowych wyścigów zdobył tylko 2,5 punkta, i będzie musiał mocno się postarać w dniu jutrzejszym, tak jak Adama Minoprio z załogi Camper z Volvo Ocean Race pływający razem z drużyną Luna Rossa.

Po dzisiejszym dniu pewni awansu z kolei są Taylor Canfield (USVI), aktualny v-­ce lider World Match Racing Tour, były Mistrz Świata w match-­racingu, a także, aktualny lider World Match Racing Tour, wielokrotny Mistrz Świata -­ Ian Williams (GBR).

W tegorocznej edycji regat, po raz piąty z rzędu w 107-­letniej historii regat, na liście startowej pojawiła się załoga z Polski -­ Henri Lloyd Racing z Rainmaker Yacht Club. Załoga składa się z utytułowanych żeglarzy: Marek Stańczyk (do niedawna najwyżej sklasyfikowany polski sternik w światowym rankingu, były Mistrz Polski), Jakub Pawluk (wielokrotny Mistrz Polski, medalista Mistrzostw Świata), Łukasz Kacprowski (były Mistrz Polski, zawodnik Pucharu Świata), Łukasz Stefaniuk (aktualny Mistrz Polski adwokatów, zawodnik Pucharu Świata).

Zwycięzcami Gold Cup do tej pory były ikony światowego żeglarstwa – m.in. Chris Dickson (NZL), Russell Coutts (NZL), Peter Gilmour (AUS), czy chyba najbardziej utytułowany obecnie żeglarz -­ Sir Ben Ainslie (GBR).

Wyniki z drugiego dnia (Grupa 2): Group 2 Results After Flight 10

1 Taylor Canfield (ISV) US One 7-­1
2 Staffan Linberg (FIN) Alandia Sailing Team 5-­3
3 Marek Stanczyk (POL) Henri Lloyd Rainmaker Racing 4-­3
4 Mathieu Richard (FRA) LunaJets 4-­3
5 David Gilmour (AUS) Team Gilmour 4-­4
6 Eric Monnin (SUI) Swiss Match Race Team 4-­4
7 Nathan Outteridge (SWE) Artemis Racing 4-­5
8 Chris Poole (USA) Riptide Racing 3-­4
9 Phil Robertson (NZL) WAKA Racing 2-­6
10 Lance Fraser (BER) Digicel Bermuda 2-­6

Więcej szczegółów na:

http://pawlukracing.com/
http://www.wmrt.com/component/wmrt/event_results/97.html
http://wmrt.com/mobile-­‐news/headlines/12422-­‐pole-­‐position.html
http://bermudagoldcup.com/skippers

Transmisja LIVE z wody będzie dostępna w kilku telewizjach na całym świecie na stronie www.wmrt.com oraz re-­transmisja na kanale Sport Klub.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June