TYP: a1

VOLVO GDYNIA SAILING DAYS - Polki atakują

sobota, 9 sierpnia 2014
Informacja prasowa
Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) są najlepszą żeńską załogą otwartych mistrzostw Polski w klasie 420, a w klasyfikacji generalnej plasują się na drugim miejscu. W niedzielę około godziny 16:00 w ramach Volvo Gdynia Sailing Days zaplanowane są pierwsze dekoracje. Warto wybrać się do miejskiej mariny, aby nie tylko kibicować żeglarzom, ale również zapoznać się z wystawą przygotowaną przez sponsora tytularnego oraz wziąć udział w bogatym programie animacyjnym na miejskiej plaży, który oferuje miejscowy GOSiR. Dla publiczności wstęp wolny.


VOLVO GDYNIA SAILING DAYS ? Fot. Rafał Wołosiak - www.saillens.pl

Drugi dzień otwartych mistrzostw Polski, które na starcie zgromadziły 58 załóg z 7 państw, rozpoczął się tak jak pierwszy. Zwyciężyły Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska. Po drugim sobotnim biegu załoga YKP Gdynia jeszcze bardziej zyskała w klasyfikacji, gdyż weszła zasada tzw. odrzutki, a zatem każdemu ze startujących duetów anulowano najsłabszy wynik. Polki zyskały zatem 10 punktów, gdyż wykreślono im 24. miejsce z piątku, a w to miejsce wpisano „14”, gdyż na tej pozycji finiszowały w kolejnym starcie. Dzień brązowe medalistki tegorocznych mistrzostw świata ISAF juniorek zwieńczyły 3. pozycją.

Tym samym Romaniuk i Goralska nie tylko umocniły się na prowadzeniu wśród polskich załóg, ale także są najlepszym żeńskim duetem regat, a do liderów klasyfikacji open – Adriana Domingueza i Calixto Abalo Rodrigueza tracą tylko punkt. Różnice w czołówce są niewielkie, choć Hiszpanie z wyścigu na wyścig coraz pewniej czują się w Gdyni. Rozpoczęli zmagania od miejsc 13. i 10, a w czterech kolejnych startach plasowali się na pozycjach od 1 do 7.

- Trudno oczekiwać, aby ci młodzi żeglarze prezentowali stabilną formę z kilku powodów. Stawka jest liczna i wyrównana. Wystarczy, że ktoś sknoci start, bądź źle popłynie pierwszą halsówkę i spada daleko w klasyfikacji. Ponadto gdyński akwen nie należy do łatwy, a kolejne trudności rodzą się, gdy warunki atmosferyczne są zmienne. Właściwie tylko szósty wyścig toczył się w tej klasie w przewidywalnych warunkach – podkreśla Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Niedziela, kiedy to załogi zejdą na wodę około godziny 10:00, by rozegrać trzy ostatnie wyścigi, zapowiada się niezwykle emocjonująco. Każda z załóg zaliczyła już dużą wpadkę i kolejna, która nie będzie anulowana już przez odrzutkę, może oznaczać spory spadek w klasyfikacji. O tym jak zacięta i nieprzewidywalna jest rywalizacja świadczy fakt, że żadna z trzech załóg otwierająca klasyfikację po inauguracyjnym dniu, nie utrzymała się w czołowej „3”. Piątkowi liderzy - Nikolaos Briklakis/Georgakopoulos Nikolaos (Grecja) spadli na 4. pozycję. Jednak ta nacja ma najbardziej wyrównaną reprezentację. Aż pięć załóg greckich plasuje się w czołowej „10”, choć obecnie między lokatami 4 a 10.

Grono żeglarzy zdeterminowanych na ostrą walkę ostatniego dnia regat w tej klasie jest liczne, gdyż czeka wiele nagród i medali. W niedzielę nagrody rzeczowe trafią do najlepszych trzech załóg mistrzostw w klasyfikacji open. Natomiast medalami nagrodzone zostaną osobno w kategorii juniorów (do lat 18) oraz seniorów po trzy najlepsze duety kobiet i mężczyzn. W niedzielę zatem około godziny 16:00 w Marinie Gdynia mieć będziemy aż pięć dekoracji. Wstęp oczywiście jest wolny.

Volvo Gdynia Sailing Days nie sposób nie zauważyć. Ulice miasta zostały przyozdobione flagami z logo imprezy, a dodatkowo w centrum Gdyni hostessy rozdają ulotki zapraszające do Mariny. Volvo, które przygotowało tutaj wystawę swoich produktów oraz promuje Volvo Ocean Race, aż w 11 punktach Trójmiasta wystawiło swoje pojazdy z informacjami o żeglarskim święcie, które w Gdyni trwać będzie w tym roku do 24 sierpnia.

Zmagania żeglarzy można oglądać z miejskiej plaży, na której GOSiR Gdynia przygotował bogaty program animacyjny.

CZOŁÓWKA MISTRZOSTW POLSKI W KLASIE 420 PO SZEŚCIU WYŚCIGACH

KLASYFIKACJA OPEN

  1. Adrian Dominguez /Calixto Abalo Rodriguez (Grecja) 26 punktów
  2. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 27
  3. Paula Barcelo/Margarita Alba (Hiszpania) 31

KLASYFIKACJA OPEN KOBIET

  1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 27
  2. Paula Barcelo/Margarita Alba (Hiszpania) 31
  3. Souzana-Ioli Bakatsia/Papageorgiou Nikoleta (Grecja) 38

KLASYFIKACJA OPEN POLSKICH ZAŁÓG

  1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) 37
  2. Kamil Cesarski/Paweł Roszkowski (Baza Mrągowo) 72
  3. Maciej Krusiec/Rafał Radecki (Dwójka Warszawa) 94

 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933