TYP: a1

VOLVO GDYNIA SAILING DAYS - Polki atakują

sobota, 9 sierpnia 2014
Informacja prasowa
Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) są najlepszą żeńską załogą otwartych mistrzostw Polski w klasie 420, a w klasyfikacji generalnej plasują się na drugim miejscu. W niedzielę około godziny 16:00 w ramach Volvo Gdynia Sailing Days zaplanowane są pierwsze dekoracje. Warto wybrać się do miejskiej mariny, aby nie tylko kibicować żeglarzom, ale również zapoznać się z wystawą przygotowaną przez sponsora tytularnego oraz wziąć udział w bogatym programie animacyjnym na miejskiej plaży, który oferuje miejscowy GOSiR. Dla publiczności wstęp wolny.


VOLVO GDYNIA SAILING DAYS ? Fot. Rafał Wołosiak - www.saillens.pl

Drugi dzień otwartych mistrzostw Polski, które na starcie zgromadziły 58 załóg z 7 państw, rozpoczął się tak jak pierwszy. Zwyciężyły Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska. Po drugim sobotnim biegu załoga YKP Gdynia jeszcze bardziej zyskała w klasyfikacji, gdyż weszła zasada tzw. odrzutki, a zatem każdemu ze startujących duetów anulowano najsłabszy wynik. Polki zyskały zatem 10 punktów, gdyż wykreślono im 24. miejsce z piątku, a w to miejsce wpisano „14”, gdyż na tej pozycji finiszowały w kolejnym starcie. Dzień brązowe medalistki tegorocznych mistrzostw świata ISAF juniorek zwieńczyły 3. pozycją.

Tym samym Romaniuk i Goralska nie tylko umocniły się na prowadzeniu wśród polskich załóg, ale także są najlepszym żeńskim duetem regat, a do liderów klasyfikacji open – Adriana Domingueza i Calixto Abalo Rodrigueza tracą tylko punkt. Różnice w czołówce są niewielkie, choć Hiszpanie z wyścigu na wyścig coraz pewniej czują się w Gdyni. Rozpoczęli zmagania od miejsc 13. i 10, a w czterech kolejnych startach plasowali się na pozycjach od 1 do 7.

- Trudno oczekiwać, aby ci młodzi żeglarze prezentowali stabilną formę z kilku powodów. Stawka jest liczna i wyrównana. Wystarczy, że ktoś sknoci start, bądź źle popłynie pierwszą halsówkę i spada daleko w klasyfikacji. Ponadto gdyński akwen nie należy do łatwy, a kolejne trudności rodzą się, gdy warunki atmosferyczne są zmienne. Właściwie tylko szósty wyścig toczył się w tej klasie w przewidywalnych warunkach – podkreśla Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Niedziela, kiedy to załogi zejdą na wodę około godziny 10:00, by rozegrać trzy ostatnie wyścigi, zapowiada się niezwykle emocjonująco. Każda z załóg zaliczyła już dużą wpadkę i kolejna, która nie będzie anulowana już przez odrzutkę, może oznaczać spory spadek w klasyfikacji. O tym jak zacięta i nieprzewidywalna jest rywalizacja świadczy fakt, że żadna z trzech załóg otwierająca klasyfikację po inauguracyjnym dniu, nie utrzymała się w czołowej „3”. Piątkowi liderzy - Nikolaos Briklakis/Georgakopoulos Nikolaos (Grecja) spadli na 4. pozycję. Jednak ta nacja ma najbardziej wyrównaną reprezentację. Aż pięć załóg greckich plasuje się w czołowej „10”, choć obecnie między lokatami 4 a 10.

Grono żeglarzy zdeterminowanych na ostrą walkę ostatniego dnia regat w tej klasie jest liczne, gdyż czeka wiele nagród i medali. W niedzielę nagrody rzeczowe trafią do najlepszych trzech załóg mistrzostw w klasyfikacji open. Natomiast medalami nagrodzone zostaną osobno w kategorii juniorów (do lat 18) oraz seniorów po trzy najlepsze duety kobiet i mężczyzn. W niedzielę zatem około godziny 16:00 w Marinie Gdynia mieć będziemy aż pięć dekoracji. Wstęp oczywiście jest wolny.

Volvo Gdynia Sailing Days nie sposób nie zauważyć. Ulice miasta zostały przyozdobione flagami z logo imprezy, a dodatkowo w centrum Gdyni hostessy rozdają ulotki zapraszające do Mariny. Volvo, które przygotowało tutaj wystawę swoich produktów oraz promuje Volvo Ocean Race, aż w 11 punktach Trójmiasta wystawiło swoje pojazdy z informacjami o żeglarskim święcie, które w Gdyni trwać będzie w tym roku do 24 sierpnia.

Zmagania żeglarzy można oglądać z miejskiej plaży, na której GOSiR Gdynia przygotował bogaty program animacyjny.

CZOŁÓWKA MISTRZOSTW POLSKI W KLASIE 420 PO SZEŚCIU WYŚCIGACH

KLASYFIKACJA OPEN

  1. Adrian Dominguez /Calixto Abalo Rodriguez (Grecja) 26 punktów
  2. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 27
  3. Paula Barcelo/Margarita Alba (Hiszpania) 31

KLASYFIKACJA OPEN KOBIET

  1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 27
  2. Paula Barcelo/Margarita Alba (Hiszpania) 31
  3. Souzana-Ioli Bakatsia/Papageorgiou Nikoleta (Grecja) 38

KLASYFIKACJA OPEN POLSKICH ZAŁÓG

  1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) 37
  2. Kamil Cesarski/Paweł Roszkowski (Baza Mrągowo) 72
  3. Maciej Krusiec/Rafał Radecki (Dwójka Warszawa) 94

 
TYP: a3
0 0
Komentarze