TYP: a1

VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 - Inauguracyjne wyścigi Młodzieżowych Mistrzostw Europy EUROSAF

środa, 20 sierpnia 2014
Informacja prasowa
Reprezentanci Polski prowadzą w dwóch z siedmiu konkurencjach indywidualnych młodzieżowych mistrzostw kontynentu Eurosaf, a także są pretendentami do zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej. Liderami po pierwszym dniu są: Radosław Furmański w RS:X oraz Sebastian Kalafarski w Laser Radial. To już piąte regaty, które są rozgrywane w ramach piętnastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days. W środę ponad 100 żeglarzy i żeglarek z 7 państw ścigać się będzie od godziny 11:00. Dla kibiców wstęp do miejscowej Mariny jest bezpłatny.

Mistrzostwa EUROSAF
VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 / Fot. Marek WILKU Wilczek - www.saillens.pl

W żeglarstwie mistrzowskie regaty organizują stowarzyszenia poszczególnych klas. Ponadto odbywają się dla wybranych klas i kategorii wiekowych mistrzostwa, którym patronują federacje – światowa (ISAF) i europejska (Eurosaf). Pod auspicjami tej ostatniej w młodzieżowych mistrzostwach Europy, w ramach Volvo Gdynia Sailing Days - od wtorku do soboty rywalizować będą żeglarki i żeglarze w czterech klasach i siedmiu konkurencjach. Do regat zapisało się 117 uczestników z 7 państw.

Poza punktacją indywidualną liczona będzie również klasyfikacja drużynowa, do której zaliczane będą wyniki czterech najlepszych załóg z każdego kraju, ale punktować może tylko jeden przedstawiciel państwa z danej konkurencji. Pierwsza tabela zostanie opracowana po rozegraniu sześciu wyścigów w każdej konkurencji.

Na razie do dorobku Polski największy wkład wnieśliby przedstawiciele klasy Laser Radial. Wśród mężczyzn liderem jest Sebastian Kalafarski, a na 2. pozycji w rywalizacji kobiet plasuje się Magdalena Kwaśna. Ponadto w tej klasie na 3. miejscu jest Adrian Raczkowski. Jednak w tej specjalności, szczególnie wśród panów, jest wyjątkowo wyrównana stawka. Po trzech wyścigach pięciu najlepszych zawodników mieści się w przedziale 4 punktów.
 
Nie zawodzą także podopieczni Macieja Dziemiańczuka. W klasie RS:X deskarzom przewodzi Radosław Furmański, który wygrał dwa z trzech wyścigów, a w gronie deskarek Zuzanna Czuryło jest trzecia, a Patrycja Lis czwarta.

Mistrzostwa EUROSAF
VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 / Fot. Marek WILKU Wilczek - www.saillens.pl

- Mamy aspiracje wygrać obie konkurencje, a zatem po inauguracyjnym dniu jestem umiarkowanie zadowolony. Co prawda faworyci, na których liczyłem, nie zawodzą, ale ci, którzy mają dobijać się do czołówki, muszą więcej pokazać. Jednak trzeba przyznać, że dzisiaj warunki było bardzo trudne. W ciągu sekundy można było stracić wcześniej wypracowaną przewagę – ocenia Dziemiańczuk, selekcjoner reprezentacji Polski w klasie RS:X.

Wśród klas, w których biało-czerwoni w następnych dniach mogą się poprawić jest z pewnością 420. Startują w niej świeżo upieczone mistrzynie Europy juniorek – Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska. We wtorek załodze YKP Gdynia dały się we znaki pierwsze ślady zmęczenia. Żeglarki bowiem startują od początku Volvo Gdynia Sailing Days, jedynie z dwudniową przerwą między międzynarodowymi mistrzostwami Polski a mistrzostwami Europy.
 
Przed drugim wyścigiem Polkom przydarzyła się wywrotka i nie zdążyły na start. Jednak w pozostałych biegach potwierdziły klasę, plasując się na 2. i 4. miejscu. Teraz przyjdzie im plasować się w czołówce kolejnych biegów i czekać na odrzutkę, która anuluje im 11 punktów karnych należnych za brak ukończonego wyścigu.

- Bezpośrednio z wody odesłałem dziewczyny do domu z poleceniem, by odpoczęły – podkreśla Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

W środę regaty młodzieżowych mistrzostw Europy Eurosaf kontynuowane będą od godziny 11:00. Dla publiczności wstęp do gdyńskiej Mariny jest bezpłatny. Rywalizację żeglarzy można śledzić również z miejskiej plaży.

MISTRZOSTWA EUROSAF CZOŁÓWKA I NAJLEPSI REPREZENTANCI POLSKI

KLASA 420 KOBIETY po trzech wyścigach

1. Laura Izzo/Maria Giovanna Ianzillo (Włochy) 4 punkty
2. Leonie Eichhorst/Tatjana Hoesch (Niemcy) 14
3. Emma Beker/Jenny Cropley (W.Brytania) 15
5. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 17

KLASA 420 MĘŻCZYŹNI po trzech wyścigach

1. Matteo Pinchrle/Ludovico Basharzad (Włochy) 6 punktów
2. James Clemetson/Daniel Whiteley (W.Brytania) 7
3. Tomasz Wawerek/Antoni Banaś (Polska) 8

LASER RADIAL KOBIETY po trzech wyścigach

1. Hannah Anderssohn (Niemcy) 4 punkty
2. Magdalena Kwaśna (Polska) 6
3. Frankie Dickens (W.Brytania) 8

LASER RADIAL MĘŻCZYŹNI po trzech wyścigach

1. Sebastian Kalafarski (Polska) 8 punktów
2. Gianmarco Planchestainer (Włochy) 9
3. Adrian Raczkowski (Polska) 10

RS:X KOBIETY po trzech wyścigach

1. Emma Wilson (W.Brytania) 4 punkty
2. Elena Vacca (Włochy) 11
3. Zuzanna Czuryło (Polska) 11

RS:X MĘŻCZYŹNI po trzech wyścigach

1. Radosław Furmański (Polska) 4 punkty
2. Michele Cittadini (Włochy) 8
3. Evgeny Ayvazyan (Rosja) 9

29ER po czterech wyścigach

1. Daniel Blight/Rowan Edwards (W.Brytania) 9 punktów
2. Mimi El-Khazindar/Emma Loveridge (W.Brytania) 10
3. Tomas Mathisen/Mads Mathisen (Norwegia) 8
4. Martyna Mika/Wojciech Pętlak (Polska) 14
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809