TYP: a1

VOLVO GDYNIA SAILING DAYS - Romaniuk i Goralska 4 razy na podium

poniedziałek, 11 sierpnia 2014
Informacja prasowa
Poznaliśmy pierwszych triumfatorów piętnastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska zostały mistrzyniami Polski w klasie 420, a w formule otwartej nieznacznie uległy jedynie greckiej załodze, Nikolaos Brilakis i Nikolaos Georgakopoulos. Dla żeglarek YKP Gdynia to doskonały prognostyk przed rozpoczynającymi się w poniedziałek mistrzostwami Europy juniorów. W tej rangi imprezie zaprezentuje się również klasa 470. Łącznie rywalizować będzie ponad 200 załóg z około 25 państw.


VOLVO GDYNIA SAILING DAYS / Fot. Rafał Wołosiak - www.saillens.pl

Tak jak zapowiadaliśmy decydujące wyścigi w otwartych mistrzostwach Polski w klasie 420 obfitowały w niebywałe emocje. Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska już w przedostatnim biegu regat zaatakowały pozycję liderów po sobocie, Adriana Domingueza i Calixto Abalo Rodrigueza.

- Był apetyt na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, gdyż po sześciu wyścigach do przodowników traciłyśmy tylko jeden punkt. W pierwszym niedzielnym wyścigu wyprzedziłyśmy Hiszpanów o jedno miejsce i byliśmy już z nimi na remisie. Ostatni bieg był o wszystko. Jak na pierwszą boję wjechałyśmy w „10” i zobaczyłyśmy, że naszych rywali nie ma w czołówce, to już spokojnie jechałyśmy na metę – relacjonowała Romaniuk.

Niestety, okazało się, że gdynianki nie doceniły Nikolaos Brilakis i Nikolaos Georgakopoulos. Grecy byli liderami po piątkowych wyścigach, w sobotę spadli na 4. miejsce, ale ostatniego dnia regat jeszcze raz zaatakowali. Jako się okazało dzięki 5. pozycji w ostatnim wyścigu, w którym Polki były 11., a Hiszpanie przypłynęli dopiero na 27. pozycji, to właśnie Grecy zostali triumfatorami w formule otwartej.

Okazało się, że dwie najlepsze załogi ukończyły rywalizację z identycznym wynikiem (41 punktów). W tej sytuacji o wyższym miejscu decydowały lepsze wyniki w poszczególnych biegach. Zarówno Polki, jak i Grecy wygrali po dwa biegi. Kolejny wynik Ewy i Kasi było to 3. miejsce, gdy ich rywale raz osiągnęli metę na 2. pozycji. I to przeważyło.

Mimo to Romaniuk i Goralska nie mają prawa narzekać. Poza drugą pozycją w klasyfikacji generalnej zdobyły tytuł mistrzyń Polski.

- Jest ulga, bo mistrzostwa Polski stanowiły dla nas ważną imprezę. Jednocześnie wzrosły nasze apetyty na mistrzostwa Europy. Żeglarze z tych sześciu państw, które wzięły udział w tej rywalizacji, zostają także na mistrzostwach Europy. Być może oni te regaty potraktowali jako przetarcie, treningowo. Na nas była większa presja. Dlatego teraz czujemy większy komfort psychiczny. Popłynęłyśmy na głównym sprzęcie. Wszystko działa. Pozostały jeszcze pomiary przed mistrzostwami Europy i można startować – dodała Romaniuk.

Za nami pierwsza dekoracja w 15. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Multimedalistkami zostały Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska. Żeglarki YKP Gdynia czterokrotnie wchodziły na podium, w tym trzykrotnie na jego najwyższy stopień.

W ceremonii zakończenia otwartych mistrzostw Polski w klasie 420 udział wzięli: Joanna Zielińska, pełnomocnik prezydenta Miasta Gdyni ds. sportu, Bogusław Witkowski, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego oraz wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Krzysztof Drywa, autoryzowany dealer Volvo Drywa oraz Bohdan Goralski, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy 420.

Najbliższy poniedziałek i wtorek przeznaczony jest na rejestracje, pomiary i treningi dla uczestników mistrzostw Europy juniorów w klasach 420 i 470. Oficjalne wyścigi, otwierające regaty mistrzowskie planowane są od środy, 13 sierpnia.

MEDALIŚCI OTWARTYCH MISTRZOSTW POLSKI W KLASIE 420 – VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014

KLASYFIKACJA GENERALNA

 1. Nikolaos Brilakis i Nikolaos Georgakopoulos (Grecja) 41 punktów
 2. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 41
 3. Adrian Dominguez /Calixto Abalo Rodriguez (Hiszpania) 43

KLASYFIKACJA GENERALNA KOBIET

 1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 41
 2. Paula Barcelo/Margarita Alba (Hiszpania) 54
 3. Aikaterina Tavoulari/Foteini Koutsoubou (Grecja) 64

MISTRZOSTWA POLSKI

OPEN
 1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) 37
 2. Maciej Krusiec/Rafał Radecki (Dwójka Warszawa) 109
 3. Kamil Cesarski/Paweł Roszkowski (Baza Mrągowo) 115
KOBIETY
 1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) 37
 2. Agnieszka Urbaś/Agata Wiśniewska (YKP Gdynia) 141
 3. Agata Błażewska/Katarzyna Trautman (Spójnia Warszawa) 146

 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851