TYP: a1

TeamBAKISTA - podsumowanie sezonu regatowego 2014

piątek, 14 listopada 2014
Informacja prasowa | Patryk Zbroja
Sezon regatowy 2014 dobiegł końca. To dobry czas na jego podsumowanie.

Team Bakista

W okresie od marca do października 2014 TeamBAKISTA brał udział przede wszystkim w regatach zaliczanych do Pucharu Świata w match-racingu:
 1. marzec - Slovenia Open (Grade 3+) - 6 miejsce,
 2. maj - PSV Match Race, Niemcy (Grade 3) - 3 i 5 miejsce,
 3. maj - Kreuzlingen Match Race, Szwajcaria (Grade 2+) - 6 miejsce,
 4. czerwiec - Szczecin Match Race (Grade 2+) - 8 miejsce,
 5. czerwiec - Świnoujście Match Race (Grade 3+) - 5 miejsce,
 6. lipiec - Kamień Pom. Match Race (Grade 3+) - 5 miejsce,
 7. sierpień - PYC Match Race, Berlin (Grade 4) - 2 miejsce,
 8. wrzesień - Mistrzostwa Polski, Szczecin (Grade 3+) - 4 miejsce,
 9. wrzesień - Austrian Open, Wiedeń (Grade 3) - 7 miejsce,
 10. październik - Alster Match Race, Hamburg (Grade 3) - 6 miejsce;

Skład meczowy TeamBAKISTA stanowili:

 • Maciej Gonerko - trymer żagli przednich,
 • Adam Laskowski - dziobowy/pitman,
 • Marek Prokopiak - dziobowy/trymer żagli przednich/pitman,
 • Marcin Zubrzycki - dziobowy/trymer grota,
 • Krzysztof Żełudziewicz - trymer grota/pitman,
 • Patryk Zbroja - sternik.

Warto podkreślić, że żeglarze TeamuBAKISTA brali również udział w najbardziej prestiżowych regatach meczowych:

 • Mistrzostwach Europy w Świnoujściu (Krzysztof Żełudziewicz startował na pozycji trymera grota w załodze P. Tarnackiego, zajmując ostatecznie 11 miejsce);
 • Mistrzostwach Świata w Sopocie (Maciej Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz z uzupełniającym skład szczecinianinem Łukaszem Czają startowali w załodze Karola Jabłońskiego, zajmując doskonałe 5 miejsce).

Należy przypomnieć, że ambicje szczecinian zarówno na początku sezonu, jak i w jego trakcie były jednak zdecydowanie wyższe. Wyniki na pierwszy rzut oka nie wyglądają zbyt imponująco. Tyle tylko, że charakterystycznym elementem tegorocznych zmagań na arenach meczowych była najsilniejsza do tej pory konkurencja i walka na najwyższym sportowym poziomie. Dość przypomnieć, że w poszczególnych imprezach szczecinianie rywalizowali niemal na równi z większością załóg z pierwszej 30-tki światowego rankingu. W kluczowych momentach zabrakło po prostu opływania w meczach o wysoką stawkę i pewności siebie, co ostatecznie przełożyło się na brak zwycięstwa w decydującym wyścigu, czy awansu bezpośrednio do strefy medalowej większości z imprez.

Niemniej, jakość regatowego rzemiosła TeamuBAKISTA jest po sezonie 2014 zupełnie inna. W stosunku do roku poprzedniego ewidentnie poprawiona została rozgrywka przedstartowa, czyli jeden z najważniejszych elementów regatowej rozgrywki, a do tego komunikacja w załodze, i wspólna praca ukierunkowana na jak najlepszy wynik ("jeden za wszystkich, wszyscy za jednego"). Poprawiona została technika prowadzenia jachtu oraz jego szybkość, zwłaszcza na 4-osobowych jachtach ze spinakerem typu TOM28 i BLU26, na których widać wyraźny postęp umożliwiający równorzędną walkę z załogami ze światowej czołówki. Te elementy dają gwarancję, że oprócz bardzo dobrej żeglugi i przyjemności (tzw. "fanu") ze wspólnych startów, w końcu przyjdą jeszcze lepsze wyniki :)


W uzupełnieniu bogatego kalendarza meczowego, TeamBAKISTA startowali również w czterech imprezach w formule flotowej (o bardziej lokalnym wymiarze):
 1. czerwiec - Marx-Oartz-Preis, Berlin, gdzie zajęli 3 miejsce;
 2. sierpień - Regatach Unity Line, Dziwnów, gdzie jacht Tomahawk TeamBAKISTA zdobył trofeum dla najszybszej bezwzględnie jednostki we wszystkich wyścigach,
 3. październik - Błękitnej Wstędze Jeziora Dąbie - jacht Tomahawk TeamBAKISTA obronił trofeum sprzed roku oraz z roku 2010.
 4. październik - Regaty Mistrzów o Złotego Gryfa Pomorza Zachodniego - regaty organizowane przez Polish Match Tour na jednakowych jednostkach klasy TOM28, gdzie TeamBAKISTA zmierzył się z czołowymi załogami zachodniopomorskimi, wygrywając pewnie rundę finałową i zdobywają główne trofeum.

W regatach flotowych (głównie na jachcie Tomahawk TeamBAKISTA) szczecinianie startowali w następującym składzie (rotacyjnie):
 • Karina Rostek - trymer baksztagów, taktyk
 • Jacek Baryła - trymer żagli przednich,
 • Krzysztof Beltrani - pitman,
 • Michał Eichler - pitman,
 • Artur Jączkowski - trymer żagli przednich,
 • Marek Prokopiak - pitman,
 • Bartosz Prokast - pitman,
 • Tomasz Tetela - pitman, operator kamer,
 • Aleksander Wiraszko - trymer baksztagów, operator kamery,
 • Remigiusz Zgrych - trymer grota,
 • Patryk Zbroja - sternik.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie! Sezon 2015 już niedługo!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946