TYP: a1

Start Transat Jacques Vabre w czwartek. ENERGA rusza na podbój Atlantyku

czwartek, 7 listopada 2013
Informacja prasowa
Po wielu kłopotach związanych z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, regaty Transat Jacques Vabre wystartują ostatecznie w najbliższy czwartek 7 listopada o godz.13:00. Pierwotny termin początku rywalizacji był już dwukrotnie przekładany m.in. z powodu zbyt silnego wiatru, który zagrażał niektórym jednostkom. W klasie IMOCA Open 60., zadebiutuje polska załoga ENERGA Sailing w składzie: Zbigniew "Gutek" Gutkowski i Maciej "Świstak" Marczewski.

Od soboty w marinie we francuskim Hawrze trwały gorączkowe dyskusje dotyczące zmian w kalendarzu regat. Planowany na niedzielę start został przesunięty na następny dzień, który jednak również nie okazał się szczęśliwy dla organizatorów. Jak tłumaczył, dyrektor sportowy Transat Jacques Vabre, Manfred Ramspacher, było to podyktowane troską o załogi mniejszych jachtów, które w przeciwieństwie np. do polskiej ENERGI, mogłyby nie wytrzymać prognozowanych trudności.

Ostatecznie, w środowe popołudnie oficjalnie potwierdzono informację, która krążyła w kuluarach, że regaty rozpoczną się w czwartek, ponieważ dalsze oczekiwanie wcale nie musi przynieść znaczącej poprawy pogody. Z tej decyzji cieszą się polscy żeglarze, którzy będą ścigać się w klasie charakteryzującej się jachtami wytrzymującymi wymagające warunki sztormowe.

– Informacje były dość zaskakujące, ponieważ zaraz po starcie przewidziano pit-stop w Roscoff, a jest to następny przystanek przed Ile de Quessant, dla wszystkich trimaranów i dla klasy 40. My prawdopodobnie popłyniemy dalej. Zapytałem również o kontenery, które przez kilka tygodni dryfowały po Kanale Angielskim, ale podobno zatonęły, co jest bardzo dobrą informacją. Potwierdzam, startujemy jutro o 13:00 – powiedział skiper zespołu ENERGA Sailing, Zbigniew Gutkowski.

Tegoroczna edycja Transat Jacques Vabre na trasie Hawr (Francja) – Itajai (Brazylia) przypada na jubileusz 20-lecia regat. Udział w niej wezmą 44 załogi, podzielone na 4 klasy żeglarskie. Najszybsze zespoły zameldują się na mecie za około trzy tygodnie.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920