TYP: a1

Regaty Transat Jacques Vabre rozpoczęte. Jacht ENERGA wystartował!

piątek, 8 listopada 2013
Informacja prasowa
Energa Sailing, Gutek, Świstak
Gutek i Świstak
Fot. Robert Hajduk
U północnych wybrzeży Francji, o godz. 13:00 rozpoczęła się 11. edycja najbardziej prestiżowych regat oceanicznych tego roku - Transat Jacques Vabre. 44 nowoczesne jednostki, cztery klasy żeglarskie, a wśród nich na polskim jachcie ENERGA dwuosobowa załoga: Zbigniew "Gutek" Gutkowski oraz Maciej "Świstak" Marczewski. Cel jest sprecyzowany - dopłynąć do mety w brazylijskim Itajai i zawalczyć z francuskimi gigantami o jak najlepszy wynik.

Jest to pierwszy start Polaków w tym żeglarskim wydarzeniu. Historyczną załogę, rywalizującą w klasie IMOCA Open 60. tworzą: Zbigniew „Gutek” Gutkowski, czołowa postać polskiego samotniczego żeglarstwa oceanicznego i Maciej „Świstak” Marczewski, doświadczony kapitan techniczny jednostek różnych klas. Mimo że występ w TJV jest dla nich próbą generalną przed przyszłorocznymi regatami okołoziemskimi Barcelona World Race, nie zamierzają płynąć zachowawczo.

- Dysponujemy naprawdę świetną „bronią”, bo tak można nazwać ultranowoczesny jacht ENERGA, stąd też chcemy jak najlepiej wykorzystać jego możliwości. To, w połączeniu z odrobiną szczęścia, może zaowocować naprawdę dobrym rezultatem. Konkurencja jest silna, ale chcielibyśmy skończyć wyścig na satysfakcjonującej wszystkich pozycji i spełnić marzenia własne oraz kibiców - powiedział przed startem Zbigniew Gutkowski, skiper jachtu ENERGA.

Jacht ENERGA to najnowocześniejsza jednostka klasy IMOCA pływająca pod polską banderą. - Jesteśmy dumni, że możemy wspierać „Gutka” i „Świstaka” w tak ważnym wydarzeniu dla polskiego żeglarstwa. Współpraca z teamem ENERGA Sailing to jeden z elementów ogólnopolskiego programu Grupy ENERGA popularyzującego żeglarstwo wśród dzieci i młodzieży - mówi Wojciech Topolnicki, wiceprezes zarządu ENERGA SA. - Historyczny start Polaków w prestiżowych międzynarodowych regatach to doskonała okazja do wzmocnienia rozpoznawalności marki ENERGA i samego programu.

Żeglarstwo oceaniczne od dawna zdominowane jest przez Francuzów, co dla zawodników z innych krajów stanowi dodatkową motywację. - Udział w Transat Jacques Vabre to kontynuacja drogi, jaką obraliśmy, wstępując do rywalizacji w klasie IMOCA. Najważniejsze jest dla nas, aby ukończyć zmagania w trybie regatowym, trzymając się blisko czołówki i walcząc o jak najwyższe miejsce - zapewnił drugi skiper jachtu ENERGA Maciej Marczewski.

Zmagania w klasie IMOCA 60. potrwają około trzech tygodni, a zwycięzcy tej rywalizacji są oczekiwani na mecie około 21-go listopada. Start regat był dwukrotnie przekładany z powodu złych warunków pogodowych.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933