TYP: a1

Start załogi ENERGA Sailing w Transat Jacques Vabre przełożony

sobota, 2 listopada 2013
Informacja prasowa
Trudne warunki meteorologiczne na kanale La Manche zmusiły organizatorów regat Transat Jacques Vabre do przesunięcia początku rywalizacji, pierwotnie planowanego na niedzielę. Decyzja spowodowana jest niekorzystnymi prognozami, które zakładają prędkość wiatru dochodzącą nawet do 70 węzłów, czyli 110-120 km/h. Jednostki, a wśród nich polska załoga na jachcie ENERGA w składzie Zbigniew "Gutek" Gutkowski i Maciej "Świstak" Marczewski, staną na starcie w poniedziałek 4 listopada o godz. 14:15.

Warunki pogodowe w niedzielę będą naprawdę trudne, start w tych okolicznościach nie jest dobrym pomysłem, naszym zdaniem to po prostu niebezpieczne - skomentował Manfred Ramspacher, dyrektor sportowy regat Transat Jacques Vabre.

Decyzję organizatorów popiera również Zbigniew Gutkowski, który wraz z Maciejem Marczewskim, będzie reprezentował Polskę w tych prestiżowych zawodach. - Organizatorzy podjęli rozsądną decyzję. W przypadku startu w niedzielę, połowa floty miałaby problemy, trzeba by uruchamiać akcje ratunkowe, które w takich warunkach nie są łatwe. Prognozy na poniedziałkowe popołudnie są o wiele lepsze, wiatr powinien już pozwolić nam bezpiecznie opuścić Kanał Angielski - powiedział "Gutek".

Kapryśna aura nie pierwszy raz pokrzyżowała plany uczestnikom Transat Jacques Vabre. W 2011 roku, podczas 10. edycji, rywalizacja rozpoczęła się z 74-godzinnym opóźnieniem, a już w pierwszym tygodniu regat z różnych powodów wycofało się 15 z 45 załóg.

Załoga ENERGA Sailing postanowiła, aby w niedzielę 3 listopada, w geście solidarności z 1-dniową żałobą narodową w Polsce, umieścić czarną wstążkę przy biało-czerwonej banderze.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871