TYP: a1

Start załogi ENERGA Sailing w Transat Jacques Vabre przełożony

sobota, 2 listopada 2013
Informacja prasowa
Trudne warunki meteorologiczne na kanale La Manche zmusiły organizatorów regat Transat Jacques Vabre do przesunięcia początku rywalizacji, pierwotnie planowanego na niedzielę. Decyzja spowodowana jest niekorzystnymi prognozami, które zakładają prędkość wiatru dochodzącą nawet do 70 węzłów, czyli 110-120 km/h. Jednostki, a wśród nich polska załoga na jachcie ENERGA w składzie Zbigniew "Gutek" Gutkowski i Maciej "Świstak" Marczewski, staną na starcie w poniedziałek 4 listopada o godz. 14:15.

Warunki pogodowe w niedzielę będą naprawdę trudne, start w tych okolicznościach nie jest dobrym pomysłem, naszym zdaniem to po prostu niebezpieczne - skomentował Manfred Ramspacher, dyrektor sportowy regat Transat Jacques Vabre.

Decyzję organizatorów popiera również Zbigniew Gutkowski, który wraz z Maciejem Marczewskim, będzie reprezentował Polskę w tych prestiżowych zawodach. - Organizatorzy podjęli rozsądną decyzję. W przypadku startu w niedzielę, połowa floty miałaby problemy, trzeba by uruchamiać akcje ratunkowe, które w takich warunkach nie są łatwe. Prognozy na poniedziałkowe popołudnie są o wiele lepsze, wiatr powinien już pozwolić nam bezpiecznie opuścić Kanał Angielski - powiedział "Gutek".

Kapryśna aura nie pierwszy raz pokrzyżowała plany uczestnikom Transat Jacques Vabre. W 2011 roku, podczas 10. edycji, rywalizacja rozpoczęła się z 74-godzinnym opóźnieniem, a już w pierwszym tygodniu regat z różnych powodów wycofało się 15 z 45 załóg.

Załoga ENERGA Sailing postanowiła, aby w niedzielę 3 listopada, w geście solidarności z 1-dniową żałobą narodową w Polsce, umieścić czarną wstążkę przy biało-czerwonej banderze.

Więcej informacji znajduje się na stronach www.energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912