TYP: a1

Pogoda ponownie wygrywa w Energa Sailing Cup

wtorek, 25 czerwca 2013
Informacja prasowa
W dniach 21 – 23 czerwca br., na wodach Jeziora Zegrzyńskiego, miały się odbyć kolejne regaty z cyklu Energa Sailing Cup. Z powodu braku wiatru udało się przeprowadzić jedynie dwa wyścigi.

Do rywalizacji w Nieporęcie zgłosiło się 151 zawodników. Pierwsze wyścigi zaplanowano na 11.30 w piątek. Z powodu niesprzyjającej aury pierwszego dnia zawodów nie udało się przeprowadzić ani jednego wyścigu. Młodzi żeglarze spędzili dzień na lądzie m.in. próbując swoich sił w minigolfie.

W sobotę kilkakrotnie podejmowano próbę startów. Przez dłuższy czas wiał stabilny wiatr, dochodzący do 8 węzłów i wszystko wskazywało na to, że uda się przeprowadzić cztery wyścigi. Kiedy pierwsza grupa zawodników dotarła na boję nr. 1 podmuchy wiatru ustały i wyścig musiał zostać przerwany. Dopiero późnym popołudniem udało się zakończyć dwa starty.

Ostatniego dnia pogoda nadal nie sprzyjała młodym żeglarzom. Zawodnicy i sędziowie musieli pogodzić się z siłami natury, która podobnie jak pierwszego dnia, nie pozwoliła na przeprowadzenie ani jednego wyścigu.

Regaty na akwenie Jeziora Zegrzyńskiego były przedostatnimi zawodami eliminacyjnymi do finału cyklu Energa Sailing Cup. Wcześniej odbyła się już rywalizacja w Giżycku, Kamieniu Pomorskim, Krakowie (z powodu braku wiatru w Krakowie również nie przeprowadzono regat) i Gdyni. Zawodnicy, którzy biorą udział w regatach gromadzą punkty do łącznej klasyfikacji końcowej. Czterdziestu najlepszych żeglarzy cyklu weźmie udział w wielkich regatach finałowych Programu w Sopocie (24-25.08). Nagrodą dla zwycięzców będzie dołączenie, na kolejny sezon, do specjalnie utworzonego programy stypendialnego ENERGA Sailing Development Program. Łącznie, aż trzynastu żeglarzy otrzyma od Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA wsparcie finansowe na kontynuowanie sportowej kariery.

Następne regaty z cyklu Energa Sailing Cup odbędą się w Poznaniu w dniach 2 – 4 sierpnia.

Wszystkie informacje o programie, regatach oraz aktualna klasyfikacja cyklu znajdują się na stronie internetowej: www.edu.energasailing.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877