TYP: a1

Pogoda ponownie wygrywa w Energa Sailing Cup

wtorek, 25 czerwca 2013
Informacja prasowa
W dniach 21 – 23 czerwca br., na wodach Jeziora Zegrzyńskiego, miały się odbyć kolejne regaty z cyklu Energa Sailing Cup. Z powodu braku wiatru udało się przeprowadzić jedynie dwa wyścigi.

Do rywalizacji w Nieporęcie zgłosiło się 151 zawodników. Pierwsze wyścigi zaplanowano na 11.30 w piątek. Z powodu niesprzyjającej aury pierwszego dnia zawodów nie udało się przeprowadzić ani jednego wyścigu. Młodzi żeglarze spędzili dzień na lądzie m.in. próbując swoich sił w minigolfie.

W sobotę kilkakrotnie podejmowano próbę startów. Przez dłuższy czas wiał stabilny wiatr, dochodzący do 8 węzłów i wszystko wskazywało na to, że uda się przeprowadzić cztery wyścigi. Kiedy pierwsza grupa zawodników dotarła na boję nr. 1 podmuchy wiatru ustały i wyścig musiał zostać przerwany. Dopiero późnym popołudniem udało się zakończyć dwa starty.

Ostatniego dnia pogoda nadal nie sprzyjała młodym żeglarzom. Zawodnicy i sędziowie musieli pogodzić się z siłami natury, która podobnie jak pierwszego dnia, nie pozwoliła na przeprowadzenie ani jednego wyścigu.

Regaty na akwenie Jeziora Zegrzyńskiego były przedostatnimi zawodami eliminacyjnymi do finału cyklu Energa Sailing Cup. Wcześniej odbyła się już rywalizacja w Giżycku, Kamieniu Pomorskim, Krakowie (z powodu braku wiatru w Krakowie również nie przeprowadzono regat) i Gdyni. Zawodnicy, którzy biorą udział w regatach gromadzą punkty do łącznej klasyfikacji końcowej. Czterdziestu najlepszych żeglarzy cyklu weźmie udział w wielkich regatach finałowych Programu w Sopocie (24-25.08). Nagrodą dla zwycięzców będzie dołączenie, na kolejny sezon, do specjalnie utworzonego programy stypendialnego ENERGA Sailing Development Program. Łącznie, aż trzynastu żeglarzy otrzyma od Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA wsparcie finansowe na kontynuowanie sportowej kariery.

Następne regaty z cyklu Energa Sailing Cup odbędą się w Poznaniu w dniach 2 – 4 sierpnia.

Wszystkie informacje o programie, regatach oraz aktualna klasyfikacja cyklu znajdują się na stronie internetowej: www.edu.energasailing.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 February

W wieku 89 lat odszedł jeden z pionierów powojennej żeglugi i szkolnictwa morskiego - kapitan Roman Watras
niedziela, 25 lutego 2018
Król Zygmunt August wydaje dekret w sprawie utworzenia w Pucku bazy królewskiej floty kaperskiej i tym samym uczynił to miasto pierwszym polskim portem wojennym.
wtorek, 25 lutego 1567