TYP: a1

Młode talenty żeglarskie w Sopocie

piątek, 16 sierpnia 2013
Informacja prasowa
Już 23 sierpnia w Sopocie rozpocznie się Wielki Finał Energa Sailing Cup. 40 młodych żeglarzy stanie do walki o stypendium, powołanego pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, programu edukacji żeglarskiej. Łącznie, aż trzynastu żeglarzy otrzyma od Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA wsparcie finansowe na kontynuowanie sportowej kariery.

Energa Sailing Cup to cykl najważniejszych regat dla dzieci klasy Optimist grupy „A”, które odbywają się w całej Polsce. W pierwszej edycji regaty zostały przeprowadzone w sześciu miastach: Giżycku, Kamieniu Pomorskim, Krakowie, Gdyni, Warszawie oraz Poznaniu. Na podstawie punktów gromadzonych podczas cyklu wyłoniono 40 zawodników, którzy zostali zakwalifikowani do Wielkiego Finału programu w Sopocie.

Między 23 a 25 sierpnia na sopockim molo będzie można obserwować zmagania przyszłych gwiazd sportów wodnych, a także spotkać czołowych polskich żeglarzy Przemysława Miarczyńskiego - brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Londynie, Piotra Myszkę wielokrotnego medalistę Mistrzostw Świata i Europy w windsurfingu, Annę Weinzieher - olimpijkę z Londynu w klasie Laser Radial oraz Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego - olimpijczyków z Londynu w klasie 49er.

Zbigniew „Gutek” Gutkowski – Ambasador projektu Energa Sailing – będzie ścigał się wraz z patronami na łódkach Opti Energa, a Przemysław Miarczyński i Piotr Myszka wezmą udział w wyścigu pokazowym na deskach RS:X. Nie lada gratką dla wszystkich miłośników żeglarstwa będzie parada wokół mola wszystkich jednostek uczestniczących w imprezie m.in. 70 Opti+, RS:X. Do sopockiej mariny zawita także jacht Energa, na którym Zbigniew Gutkowski startował w Vendée Globe - największych i najtrudniejszych regatach samotniczych dookoła świata.

Gwiazdą imprezy będzie Dawid Podsiadło – zwycięzca X Faktor, na którego koncercie bawić się będą wszyscy uczestnicy finału Energa Sailing Cup. Wstęp wolny.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899