W zakończonych dzisiaj w Szwecji bojerowych mistrzostwach świata Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski, Olsztyn) obronił tytuł mistrza świata. Jest to jego dziesiąty złoty krążek, trzeci z rzędu. Wicemistrzem świata został również Polak - Michał Burczyński z AZS UWM Olsztyn.
"Dzisiaj odbyły się cztery wyścigi przy wietrze 8-10 m/s. Silny wiatr, twardy lód pokryty wodą. Trasa była w miarę krótka (ok. 2 km), bardzo dużo "ciasnych" sytuacji. Rywalizacja była bardzo zacięta do ostatniego wyścigu. Po niedzielnych wyścigach byłem na czwartej pozycji z 1-punktową stratą do trzeciego miejsca i 2 punktami do pierwszego. Pierwszy wyścig nie był optymistyczny. Jadąc w czołówce, na drugiej halsówce, wykonałem gwałtowny ruch sterem i "wywinąłem korkociąg" - obróciło mnie o 360 stopni. Zdarzyło mi się to pierwszy raz w życiu. Straciłem pozycję i wyścig skończyłem na 20 miejscu." - relacjonuje Karol Jabłoński - "W kolejnych wyścigach powoli odzyskiwałem pozycje. Żeglowałem konserwatywnie, aby unikać kolizji. Każde miejsce się liczyło, nie liczyłem punktów, tylko żeglowałem jak najlepiej, aby na końcu dopiero sprawdzić na którą pozycję mnie to zaprowadzi. Dzięki doświadczeniu, sprytowi, jak i błędom konkurencji, kolejne trzy wyścigi skończyłem na drugim miejscu. I okazało się, że wygrałem. Było to zaskoczeniem i dla mnie, i dla wszystkich, bo po pierwszym dzisiejszym wyścigu raczej się już nie liczyłem."
Bojerowe mistrzostwa świata odbywały się od 23 stycznia na jeziorze Glan k/ Norrköping w Szwecji. W regatach startowało 160 zawodników. Strona regat: idniyra.eu
Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow