TYP: a1

Wtorkowe wyścigi decydujące w bojerowych mistrzostwach świata

wtorek, 26 stycznia 2016
Informacja prasowa
Wtorek to ostatni dzień bojerowych mistrzostw świata, rozgrywanych w Szwecji na jeziorze Glan. W regatach startuje 160 zawodników. Po dwóch dniach regat, a jednym dniu wyścigowym (w poniedziałek wyścigi nie odbyły się z powodu braku wiatru), w grupie A jest 16 polskich zawodników, z czego 6 w pierwszej dziesiątce. Prowadzi Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn), a Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn) - obrońca tytułu mistrza, jest czwarty. Wicemistrz świata Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki) jest na 10 pozycji.


Źródło: www.karoljablonski.pl

W niedzielę, pierwszego dnia regat, w dość skomplikowanych i trudnych warunkach lodowych, przeprowadzono po 3 wyścigi w trzech grupach, wstępnie podzielonych wg pozycji rankingowej. Dwa wyścigi eliminacyjne umożliwiały najlepszej dwunastce z grupy C i B przeskoczenie do grupy wyżej.

"W niedzielę trasa wyścigów była zbyt krótka jak na wiatr o sile 6-7 m/s, nie było możliwości gry taktycznej, tylko szybka jazda na znak. Odległość 1700 m między znakami przy prędkościach osiąganych przez bojery jest niczym. Trzy okrążenia trwały ok. 12 minut. Czołówka żegluje w bardzo małych odstępach, na znakach różnice pomiędzy wchodzącymi były minimalne. Spowodowało to wiele niebezpiecznych sytuacji, szczególnie na górnym znaku. Było wiele protestów po sytuacjach kolizyjnych, których można by uniknąć wydłużając trasę." - relacjonuje Karol Jabłoński z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego. - "Ja jestem wolniejszy na starcie, więc jeśli trasa jest krótka nadrobienie straty jest trudniejsze i młodsi zawodnicy dużo szybciej "sprintujący" (rozpędzanie bojera na dystansie 20-30 metrów) mają przewagę. Jednak z miejscami 6,3,4 mam ,,dobrą pozycję do ataku”. W czołówce jest bardzo ciasno, różnice punktowe są niewielkie. Do trzeciego miejsca mam stratę 1 punktu, a do drugiego i pierwszego - 2 punktów. Na wtorek jest dobra prognoza wiatrowa, trasa regat powinna być dłuższa."
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920