TYP: a1

Inauguracja piątej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

środa, 4 czerwca 2014
Informacja prasowa | Zuzanna Mojska
Program Edukacji Morskiej3 czerwca w Ośrodku Kultury Morskiej odbyła się inauguracja jubileuszowej – V edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Gospodarzami uroczystości byli Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i pomysłodawca Programu – mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz. Jak zapowiadają organizatorzy w sezonie 2014 na uczniów gdańskich szkół czeka mnóstwo atrakcji.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest od 2010 roku, od tego czasu w rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej wypłynęło ponad 14 tysięcy uczestników! Prezydent Paweł Adamowicz podkreślił, że inicjatywa rozwija się z każdą edycją i wzbogacana jest o nowe elementy. Jednym z podstawowych filarów Programu jest przekazywanie młodzieży wiedzy na temat bogatej, morskiej tradycji Gdańska. Uczniowie mijając Stocznię Gdańską, Westerplatte, zwiedzając Twierdzę Wisłoujście poznają znaczenie morza w historii ich miasta. Drugim filarem Programu jest oczywiście sport i promocja aktywności fizycznej. We wtorkowej inauguracji uczestniczył Radca Minister Edukacji Narodowej Jerzy Barski, przedstawiciel akcji „Rok Szkoły w Ruchu”, który podkreślił, że Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest najaktywniejszym koalicjantem projektu ministerstwa.

Ponadto od tego roku gdańska inicjatywa została przyłączona do międzynarodowej akcji Kinder+Sport! Projekt obejmuje szeroką gamę sportów, dostępnych dla wszystkich. Podstawowym celem jest pokazanie młodzieży ile radości daje wspólne uprawianie sportu i aktywne spędzanie wolnego czasu. Wszystkie założenia tego projektu realizowane są na pokładach jachtów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. Dzięki temu żeglarstwo, jako druga obok siatkówki dyscyplina sportu reprezentuje Polskę w globalnym projekcie służącym popularyzacji sportu wśród najmłodszych – mówił Junior Product Manager firmy Ferrero Polska Jakub Dziedzic.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku od wielu lat wspiera także Grupa LOTOS S.A. Dzięki zaangażowaniu firmy Program został wzbogacony o edukację z dziedziny ekologii. Nie ma żeglarstwa bez szacunku do morza, a szacunek to także troska o stan czystości wody. Nieodłącznym elementem Programu jest ogólnopolski konkurs ekologiczny. Od dwóch lat, tematyka konkursu jest zbieżna z hasłem Światowego Dnia Wody, ogłaszanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych. I warto podkreślić, że w tym roku Ośrodek Informacji ONZ w Polsce docenił inicjatywę Programu i udzielił wsparcia merytorycznego. Konkurs ekologiczno-fotograficzny „Energię czerpię z wody!” realizowany jest pod patronatem honorowym Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska. 18 laureatów – autorów najciekawszych zdjęć wypłynie w wakacyjny rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. Dodatkowo uczniowie otrzymają wodoodporne aparaty Fujifilm XP oraz wezmą udział w warsztatach fotograficznych poprowadzonych przez jurora konkursu – wybitnego fotografa Macieja Kosycarza. Zgłoszenia trwają do 12 czerwca!

Przed nami sezon pełen atrakcji – od tego roku Program Edukacji Morskiej w Gdańsku to nie tylko rejsy, lecz także pikniki, których uczestnicy mogą nauczyć się wiązania żeglarskich węzłów, posługiwania się alfabetem Morse’a oraz poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Najbliższy piknik odbędzie się w ramach akcji „Bieg do źródeł” realizowanej przez partnera Programu Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną. Serdecznie zapraszamy do udziału 14 czerwca 2014!

Zachęcamy do odwiedzania:
www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl
www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej, www.youtube.com/user/PEMGdansk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870