TYP: a1

Dzień dwóch parad

poniedziałek, 1 lipca 2013
Informacja prasowa
Tego jeszcze w Polsce nie było! Parada okrętów i samolotów Marynarki Wojennej (z udziałem okrętów zagranicznych), a potem parada żeglarska odbyły się 30 czerwca na Zatoce Gdańskiej. Wszystkie jednostki przeszły wzdłuż gdyńskiego brzegu doskonale widoczne dla tysięcy zgromadzonych na nim ludzi.

Parada okrętów i samolotów rozpoczęła się kwadrans po godz. 14. Godzinę potem, w ślad za nimi, ruszyła parada żeglarska. Szczegółową relację z parady Marynarki Wojennej przeczytać można na stronie www.mw.mil.pl.

Parada żeglarska, zorganizowana przez Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, zgromadziła kilkadziesiąt jednostek różnego typu w tym tradycyjne kaszubskie łodzie zwane pomerankami. Prowadził ją żaglowiec "Pogoria". Jachty i żaglówki popłynęły śladem okrętów pod czujnym okiem komandora parady żeglarskiej prof. Antoniego F. Komorowskiego.

Parady były finałowym akcentem Święta Morza, które trwało w dniach 22-30 czerwca. Pomimo tego, że pogoda dzisiaj w Gdyni nie rozpieszczała obejrzały ją tłumy mieszkańców miasta, turystów i, przybyłych specjalnie na nią, pasjonatów morza. Nie przeszkadzał im przelotny deszcz, porywisty wiatr i zimno.

- To było niesamowite przeżycie - mówi Kazimierz Nowak, który przyjechał do Gdyni z Mazur. - Zobaczyć te wszystkie rzeczy - to było moje marzenie. Cieszę się, że to się spełniło. Dotyczy to nie tylko parad, ale całego w ogóle Święta Morza. To był świetny pomysł. Już nie mogę się doczekać następnego razu.

Po paradzie jachtów żeglarze udali się do Jacht Klubu Morskiego Gryf, gdzie odbyło się spotkanie przy grillu. Umilił ją występ harfiarki Barbary Karlik.

Święto Morza w Gdyni to wydarzenie nawiązujące do tradycji Święta Morza, zapoczątkowanego w okresie II Rzeczypospolitej. W programie tegorocznej edycji znalazło się ponad 40 imprez o morskim charakterze wśród nich wiele żeglarskich. Ich opis znaleźć można na stronie www.swietomorza.eu.

Organizatorzy Święta Morza: Urząd Miasta Gdyni, Liga Morska i Rzeczna, Marynarka Wojenna RP, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Krajowa Izba Gospodarki Morskiej

Partnerzy: Akademia Morska w Gdyni, Urząd Morski w Gdyni, Fundacja Helios

Patroni medialni: „Dziennik Bałtycki”, „Radio Gdańsk”, naszemiasto.pl, sailbook.pl, eRatusz

Fot. Natalia Szymczyk
TYP: a3
0 0
Komentarze