TYP: a1

Święto Morza powraca do Gdyni

piątek, 24 maja 2013
Informacja prasowa
Parada okrętów polskich i zagranicznych, parada jachtów, pokazy jednostek pływających, kilkanaście regat i wiele innych atrakcji morskich odbędzie się podczas tegorocznych obchodów Święta Morza. Program uroczystości obejmuje ponad 40 wydarzeń!

Szczegóły projektu zdradzili na dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się o godz. 11 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni, jej uczestnicy – przedstawiciele organizatorów Święta Morza: prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea oraz prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. Partnerami projektu są jeszcze Akademia Morska w Gdyni i Krajowa Izba Gospodarki Morskiej.

Tegoroczne obchody Święta Morza będą nawiązywały do podobnych świąt obchodzonych przed drugą wojną światową w Gdyni. Organizatorzy uroczystości chcieliby aby patronat honorowy objął nad nimi prezydent RP Bronisław Komorowski. Święto odbywać się będzie pod hasłem „Trzymajmy się morza, bo morze to szansa.”.

Podczas spotkania z organizatorami, po raz pierwszy publicznie, zostało pokazane logo Święta Morza autorstwa Grażyny Kamińskiej. Ogłoszono, że Święto trwać będzie od 22 do 30 czerwca. Rozpocznie się uroczystym podniesieniem flag na Skwerze Kościuszki a zakończy wielką paradą okrętów i jachtów na Zatoce Gdańskiej 30 czerwca. W międzyczasie odbędzie się ponad 40 różnego rodzaju imprez o morskim charakterze.

Fot. Tadeusz Lademann


Święto Morza ma charakter otwarty. W jego programie znaleźć może się każda morska impreza, która będzie się odbywać w jego trakcie. Wszyscy, którzy chcieliby się przyłączyć do projektu proszeni są o kontakt z Biurem Prasowym Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Szczegółowy program Święta Morza oraz wszystkie informacje na temat obchodów znaleźć można na stronie internetowej www.swietomorza.eu.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872