TYP: a1

Święto Morza rozpoczęte!

sobota, 21 czerwca 2014
Informacja prasowa
Święto Morza
Fot. Jędrzej Szerle
Wciągnięciem flagi i wystrzałami z „Błyskawicy” rozpoczęły się dzisiaj (tj. 21 czerwca) oficjalnie obchody Święta Morza w Gdyni. Impreza potrwa tydzień.

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe przy Płycie Marynarza Polskiego. Jako pierwszy głos zabrał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Po nim, w imieniu wszystkich organizacji morskich biorących udział w Święcie, przemówił prezes Ligi Morskiej i Rzecznej i jednocześnie dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Królikowski.

- Chcemy aby Święto Morza było manifestem akcentującym wagę spraw i szans pojawiających się właśnie tutaj, nad morzem, w Gdyni – mówił. – Zgodnie ze starą maksymą o morzu, które żywi i bogaci.

Święto Morza uznano za rozpoczęte kiedy na maszt powędrowała flaga imprezy wciągnięta przez poczet wystawiony przez Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Towarzyszyły temu salwy oddane z okrętu-muzeum „Błyskawica”. Równocześnie prezydent Gdyni przekazał klucz do miasta władcy mórz Neptunowi i jego świcie, w które to role wcieliła się młodzież z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Zaraz potem uczestnicy uroczystości udali się statkami Urzędu Morskiego w Gdyni i w asyście jachtów, na wody Zatoki Gdańskiej, gdzie złożyli kwiaty w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę.

Po powrocie z morza, w Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie, odsłonięto tablicę upamiętniającą legendarną żeglarkę, słynną Pierwszą Damę Bałtyku, Teresę Remiszewską. Odsłonięcia dokonała jej córka Danuta. Tablicę pobłogosławił krajowy duszpasterz ludzi morza ks. Edward Pracz. Kilka słów powiedział przy tej okazji prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Zakończenie uroczystości odbyło się w siedzibie Fundacji Helios (w budynku Jacht Klubu Morskiego Gryf) podczas spotkania żeglarskiego, które połączone zostało ze zwiedzaniem wystawy poświęconej admirałowi Józefowi Unrugowi.

Rozpoczęte dzisiaj Święto Morza w Gdyni potrwa do 29 czerwca. Jego program (szczegóły znaleźć można na stronie www.swietomorza.eu) obejmuje niemal 50 wydarzeń o morskim charakterze. Są wśród nich m. in. pokazy ratownicze i antyterrorystyczne, zwiedzanie statków, żaglowców i okrętów, dni otwarte uczelni, instytutów i muzeów morskich, wystawy, spotkania, bezpłatne rejsy jachtami i wiele innych.

Pierwsza edycja Święta Morza odbyła się w Gdyni w ubiegłym roku. Impreza nawiązuje do Świąt Morza, które odbywały się w tym mieście przed drugą wojną światową.

Organizatorzy: Miasto Gdynia, Liga Morska i Rzeczna, Marynarka Wojenna RP, Pomorski Związek Żeglarski, Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, Akademia Morska w Gdyni, Urząd Morski w Gdyni i Miasto Jastarnia.

Patroni medialni: TVP Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk Trójmiasto.pl, Sailbook.pl, eRatusz, "Namiary".
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940