TYP: a1

Święto Morza rozpoczęte

poniedziałek, 22 czerwca 2015
Informacja prasowa
Salutem z okrętu-muzeum „Błyskawica” rozpoczęte zostało 20 czerwca w Gdyni Święto Morza. Impreza potrwa do 28 czerwca.
 Święto Morza

Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia Święta Morza odbyła się w samo południe na okręcie-muzeum „Błyskawica”. Jak co roku, poczet Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, podniósł na maszt flagę imprezy. Jak co roku też wysłuchać można było wystąpień zaproszonych gości, wśród których tym razem była również podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odpowiedzialna za gospodarkę morską Dorota Pyć.

Święto Morza

„Błyskawica” oddała jedenaście salutów, co z entuzjazmem przyjęte zostało przez tłum mieszkańców miasta i turystów przybyłych na uroczystość. Potem Joanna Zielińska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni, oddała klucz do miasta Neptunowi i jego kolorowemu orszakowi, którego rolę odegrała młodzież z X LO w Gdyni.

Święto Morza

Następnie zaproszeni goście udali się w morze statkami Urzędu Morskiego w Gdyni, którym asystowały jachty. Na wodach Zatoki Gdańskiej został złożony wieniec upamiętniający tych, co odeszli na wieczną wachtę.

Święto Morza

Po powrocie na ląd uczestnicy uroczystości udali się do Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie gdzie odsłonili tablicę poświęconą Michałowi Sumińskiemu, znakomitemu żeglarzowi, szerzej znanemu z prowadzenia słynnego niegdyś programu telewizyjnego „Zwierzyniec”.

Święto Morza

Na koniec chętni mogli jeszcze obejrzeć wystawę trofeów polskich żeglarzy znajdującą się w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Rozpoczęte w ten sposób Święto Morza potrwa w Gdyni do 28 czerwca. W jego programie znajduje się 40 imprez o morskim charakterze. Szczegółowy harmonogram znaleźć można na stronie: www.swietomorza.eu.

Zdjęcia: Tadeusz Lademann
Tagi: Święto Morza
TYP: a3
0 0
Komentarze