TYP: a1

Bałtyckie regaty śladem pionierów polskiego żeglarstwa morskiego - SailBook Cup 2014

środa, 7 maja 2014
Informacja prasowa

SB Cup19 lipca w samo południe rozpoczną się najdłuższe regaty na Bałtyku – SailBook Cup 2014. Kilkanaście jachtów wyruszy na trasę, na której osiemdziesiąt lat temu ścigał się generał Mariusz Zaruski.


Latem 1934 roku z Gdyni do Visby na Gotlandii wyruszyło sześć jachtów. Były to pierwsze w historii polskiego żeglarstwa regaty na tak długiej trasie. Wzięli w nich udział najlepsi polscy żeglarze, w tym gen. Zaruski na s/y Temida I. "Dziwne to były regaty. Bez nagród, pompy, reprezentacji, prezesowskich mów, publiczności. Ot, skromna uroczystość domowa, żeglarzy, którzy nie po puchary i żetony, a dla własnej satysfakcji ruszają na bezkrwawe boje." - napisał w swojej relacji z wyścigu dziennikarz "Sportu Wodnego".

Regaty SailBook Cup 2014 podobne są do tych sprzed osiemdziesięciu lat, zarówno w charakterze, jak i długości. Na trasie z Trójmiasta, dookoła Gotlandii (z postojem w Visby), ścigać się będzie kilkanaście jednostek. Ich załogi będą miały do pokonania około 600 mil morskich. "SailBook Cup odbędzie się już po raz czwarty, a tegoroczna edycja regat będzie hołdem złożonym pionierom polskiego żeglarstwa morskiego." – wyjaśnia Jacek Zieliński, pomysłodawca i organizator regat. – "Z tej okazji chcemy nadać im szczególny wymiar. I tak np. od tego roku przechodnią nagrodą główną w klasie ORC będzie autentyczny srebrny puchar z lat trzydziestych ubiegłego wieku! "

SailBook Cup 2014 – informacje organizacyjne


Regaty SailBook Cup 2014 odbędą się w dniach 19-27 lipca 2014 r. na trasie Trójmiasto-Visby-Trójmiasto, z okrążeniem wyspy Gotska Sandön prawą burtą. Rywalizacja odbywać się będzie w trzech grupach: ORC, KWR oraz Open. Oprócz klasyfikacji generalnej w poszczególnych grupach, każdy z etapów podliczany będzie również oddzielnie, dając możliwość uczestnictwa jachtom zagranicznym. Regaty SailBook Cup zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego jako regaty morskie, które są premiowane dodatkowymi punktami.

Śledzenie postępów jachtów będzie możliwe dzięki najnowszej technologii światowego lidera trackingu YelowBrick.

Zgłoszenia do regat można dokonać na stronie internetowej sailbookcup.pl/pl/zgloszenia, e-mailem: regaty@sailbook.pl oraz w Biurze Regat. Do regat nie ma wpisowego. Termin zgłoszeń upływa 15 czerwca. Jest możliwość zgłoszenia się później, jednak jachty zgłoszone po tym terminie nie zostaną objęte trackingiem.

Wszelkie informacje na temat regat oraz dokumenty związane z wyścigiem znajdują się na oficjalnej stronie regat: www.sailbookcup.pl.

Organizatorem regat jest portal internetowy SailBook.pl, a współorganizatorem Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Regaty odbędą się dzięki wsparciu firm Aero-Vaereft, Voith, Work Service, Navinord, Navcomm, Ocean Sails oraz Henri Lloyd.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 June

Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" na Florydzie zakończyli rejs przez Atlantyk.
poniedziałek, 8 czerwca 1992
W Dartmouth na "Express Crusader" kończy rejs Naomi James; był to pierwszy kobiecy i samotny rejs trasą wokół trzech przylądków.
czwartek, 8 czerwca 1978
Z Górek Zachodnich wyruszył, z zamiarem opłynięcia Islandii, s/y "Euros" z Kapitanem Wojciechem Orszulokiem; powrócił do Górek w dniu 13.08.1968 r. po przebyciu 4500 Mm.
sobota, 8 czerwca 1968
W stoczni J. C. Tecklenborg w Geestemünde schodzi na wodę "Potosi" budowany dla F. Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej.
sobota, 8 czerwca 1895