TYP: a1

Pierwsze regaty Energa Sailing Cup 2014 zakończone

wtorek, 6 maja 2014
Informacja prasowa
Paweł Butowski - mistrz Europy w klasie Optimist na trasie pierwszych regat ESC
Paweł Butowski - mistrz Europy w klasie Optimist na trasie pierwszych regat ESC
Marek Wilczek / PZŻ / Energa Sailing

W dniach 1-3.05.2014 na wodach Zatoki Puckiej odbyły się pierwsze w sezonie żeglarskim regaty z cyklu ENERGA Sailing Cup. W regatach o Puchar Klubu Sportowego „ZATOKA” Puck, które zarazem były I eliminacją do Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy uczestniczyło 145 zawodników z gr. A.


Oprócz licznej reprezentacji polskich klubów w regatach wzięli udział Czesi, Białorusini, Litwini i Rosjanie. Pogoda nie rozpieszczała młodych żeglarzy. W pierwszym dniu regat uczestnicy zmagali się z wiatrem o sile 5°B, dużą falą i odczuwalną temperaturą ok. 2°C. Komisja Sędziowska sprawnie przeprowadziła 3 wyścigi. Po pierwszym dniu współzawodnictwa prowadzenie objął Litwin Jersovas Simanas. W drugim dniu regat przy słonecznej pogodzie i wietrze 2-3°B rozegrano również 3 wyścigi. Zawodnicy spędzili na wodzie blisko 7 godzin. Dzień ten obfitował w bardzo liczne falstarty generalne i częste zmiany wiatru. Liderem klasyfikacji po 6 wyścigach został Wiktor Kamiński z YKP Gdynia. W ostatnim dniu regat nastąpił podział na grupę złotą i srebrną, dzięki czemu najlepsi zawodnicy mogli rywalizować bezpośrednio ze sobą. W tym dniu wiatru było bardzo mało. Komisja próbowała puszczać wyścigi, lecz szybko je przerywała ze względu na niestabilne warunki. W końcu przyszedł wyczekiwany wiatr, i udało się rozegrać jeden wyścig w warunkach jeziorowych. Wygrał go Paweł Abramowicz z MOS SSW Iława, nie zmieniło to jednak generalnej klasyfikacji regat, gdyż liderzy płynęli blisko siebie, pilnując się wzajemnie i kontrolując przebieg wyścigu.

„To były bardzo dobre zawody z punktu widzenia sportowego, ponieważ zmienne warunki zmusiły zawodników do wykazania się wszechstronnością. Cieszę się, że moi zawodnicy spisali się dobrze i wywalczyli czołowe lokaty. Jest to dla nich dobry punkt wyjścia przed kolejnymi eliminacjami zarówno do mistrzostw świata i Europy, ale także cyklu Energa Sailing Cup.” – powiedział po zakończeniu zawodów Przemysław Struś, trener YKP Gdynia.

Pierwsze regaty Energa Sailing Cup na wodach Zatoki Puckiej pozwoliły zawodnikom rywalizować w każdych warunkach wietrznych, a zwycięzcą został zawodnik uniwersalny, Wiktor Kamiński z YKP Gdynia, który wygrał tylko jeden wyścig, ale żeglował bardzo równo w pozostałych.

W generalnej klasyfikacji zwyciężyli

1. Wiktor Kamiński YKP Gdynia
2. Julia Szmit MBSW/UKŻR Giżycko
3. Tytus Butowski YKP Gdynia

W klasyfikacji dziewcząt

1. Julia Szmit MBSW/UKŻR Giżycko
2. Hanna Dzik YKP Gdynia
3. Michalina Manikowska JKW Poznań

W tym samym czasie w ramach Pucharu KS „ZATOKA” Puck odbywały się regaty dla gr.B. Udział w nich wzięło 158 zawodników.

Pełne wyniki dostępne na oficjalnej stronie regat www.puck.sailingnet.pl.

ENERGA Sailing Cup
to cykl najważniejszych regat klasy Optimist grupy A odbywających się w całej Polsce. Startujący w nich zawodnicy gromadzą punkty do łącznej klasyfikacji końcowej cyklu, która będzie podstawa wyłonienia najlepszych czterdziestu żeglarzy, którzy wezmą udział w wielkich regatach finałowych Programu w Sopocie. Nagrodą dla zwycięzców będzie włączenie na kolejny sezon do specjalnie utworzonego Funduszu Rozwoju Młodych Talentów ENERGA Sailing. Łącznie, aż 14 żeglarzy otrzyma od Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA wsparcie finansowe na kontynuowanie sportowej kariery.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June