TYP: a1

Regaty SailBook Cup 2014

środa, 11 czerwca 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Już tylko 4 dni zostały do zamknięcia listy startowej do najdłuższych regat na Bałtyku SailBook Cup 2014. Do tej pory do regat zgłosiło się 16 załóg. Wśród sterników m.in. Krystian Szypka na jachcie Sunrise, zdobywca 3 miejsca w transatlantyckich regatach samotników OSTAR 2013 oraz Szymon Kuczyński, który przepłynął Atlantyk zbudowanym przez siebie 5-metrowym jachtem. Regaty wystartują 19 lipca z Sopotu. Jachty sklasyfikowane w trzech grupach rywalizować będą na trasie Sopot-Visby-Sopot i będą miały do pokonania około 600 mil morskich.

Ambasadorem regat SailBook Cup 2014 jest kpt. Zygfryd "Zyga" Perlicki – jeden z najwybitniejszych polskich żeglarzy, olimpijczyk z Kilonii, skipper jachtu "Copernicus" w regatach okołoziemskich Whitbread, wielokrotny mistrz Polski w klasach olimpijskich i morskich, doskonały sędzia żeglarski. W 2001 roku Zyga został wybrany "Kultowym Żeglarzem Polskim XX wieku".

Tegoroczna edycja regat SailBook Cup jest hołdem złożonym pionierom polskiego żeglarstwa, którzy osiemdziesiąt lat temu (w 1934r.) po raz pierwszy ścigali się na trasie Gdynia – Visby. Były to pierwsze w historii polskiego żeglarstwa regaty na tak długiej trasie. Aby uczcić to wydarzenie od tego roku przechodnią nagrodą główną SailBook Cup w klasie ORC będzie autentyczny srebrny puchar z lat trzydziestych ubiegłego wieku.
Zyga Perlicki
Zyga Perlicki
Zdjęcie z archiwum rodzinnego


Informacje na temat regat oraz dokumenty związane z wyścigiem znajdują się na oficjalnej stronie regat: www.sailbookcup.pl.

Zapraszamy fanów żeglarstwa morskiego na wystawę zdjęć z poprzednich edycji SailBook Cup, która od 12 czerwca będzie wystawiona w "Galerii Przymorze" w Gdańsku.

Informacje organizacyjne:

Regaty SailBook Cup, zaliczane do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego, odbędą się w dniach 19-27 lipca 2014 r. na trasie Sopot-Visby-Sopot, z okrążeniem wyspy Gotska Sandön prawą burtą. Rywalizacja odbywać się będzie w trzech grupach: ORC, KWR oraz Open. Oprócz klasyfikacji generalnej w poszczególnych grupach, każdy z etapów podliczany będzie również oddzielnie, dając możliwość uczestnictwa jachtom zagranicznym. Termin zgłoszeń do regat upływa 15 czerwca. Zgłoszenia można dokonać na stronie internetowej sailbookcup.pl/pl/zgloszenia, e-mailem: regaty@sailbook.pl oraz w Biurze Regat. Jachty zgłoszone po 15 czerwca nie zostaną objęte trackingiem. Do regat nie ma wpisowego.

Organizatorem regat jest portal internetowy SailBook.pl, a współorganizatorem Pomorski Związek Żeglarski. Regaty odbędą się dzięki wsparciu firm Naftoport, Voith, Work Service, Aero-Vaerft, Navcomm, Seldén, 3 Sails, Navinord, Ocean Sails oraz Henri Lloyd.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 June

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865