Długodystansowe Regaty Bałtyckie SailBook Cup 2014

wtorek, 1 lipca 2014
Za zgodą Jerzego Kulińskiego. Źródło: www.kulinski.navsim.pl.

SailBook we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim (nie mylić z PZŻ) organizuje już czwarte regaty "normalnych jachtów" dookoła największej bałtyckiej wyspy - tym razem na trasie Sopot - Gotland - Sopot z "pitstopem" (atrakcje) w Visby. Szacunkowo to jakieś 600 mil. Komandorem regat, a bardziej precyzyjnie - capo di tutti capi jest Jacek Zieliński (foto poniżej), skipper jachtu "Quick Livener ".

Jego prawą rączką jest Redaktor portalu "Sailbook" - Aleksandra Warecka, autorka poniżej zamieszczonego newsa. Sędzią Głównym będzie Bogusław Kibort. Podobno na liście startowej jest już 20 jachtów. Regaty odbędą się w dniach 19-27 lipca 2014. Startować można w obu lub tylko jednym biegu (etapie). Będzie tracking!


W programie atrakcji znajduje się pieczony dzik. I tu mamy niespodziewany problem. Votum separatum ogłasza Aleksandra Warecka, ortodoksyjna weganka (wegetarianka?). Aleksandra (miłośniczka zwierząt - jak ja) nieśmiało prosi o ułaskawienie dzika. Macie siłę się oprzeć? A tak na marginesie - dziczyzna nie smakuje bez procentów.

Oczywiście - KAMIZELKI !
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
Sailbook cupDrogi Jurku,

SailBook Cup dorobił się już 4 edycji! Małymi krokami, z roku na rok sukcesywnie zwiększa się liczba fanów tygodniowej przygody w towarzystwie podobnych sobie zapaleńców, cieszy fakt ze roku na rok konsekwentnie startuje coraz więcej uczestników! Nie regatowców z pierwszych stron gazet a zwykłych normalnych żeglarzy pływających na najprzeróżniejszych konstrukcjach zbudowanych na przestrzeni ostatnich 40 lat :)

W ubiegłym roku rękawicę podjęło 11 kapitanów w tym roku na chwilę obecną zgłosiło się już 20 załóg. Wśród nich zarówno najszybszy polski jacht Fujimo pod swym nowym właścicielem, notabene kolejnym pokoleniem członków PKM-u, Mariuszem Kowalskim, jak i najmniejszy jacht z największymi aspiracjami, bo w planach rejs dookoła globu z Szymonem Kuczyńskim na pokładzie. Tym samym zapowiada się ciekawy pojedynek na naszej wydłużonej do 600 mil trasie z okrążeniem prawą burtą wyspy Gotska Sandön.

Z przyjemnością przyjęliśmy ofertę wsparcia PoZŻ w organizacji regat i teraz wspólnie pchamy ten „wóz” ku lepszemu. Z pomocą Biura Prasowego PoZŻ dotarliśmy do informacji historycznych z 1934 roku, kiedy to po raz pierwszy Polacy postanowili zorganizować regaty na trasie do Gotlandii, w podobnym charakterze – bez nagród, pompy, reprezentacji, prezesowskich mów, publiczności. Ot, skromna uroczystość domowa, żeglarzy, którzy nie po puchary i żetony, a dla własnej satysfakcji ruszają na bezkrwawe boje." - napisał w swojej relacji z wyścigu dziennikarz "Sportu Wodnego". Dlatego postanowiliśmy, że od IV edycji nawiążemy do tego akcentu historycznego, zakupiliśmy Puchar SailBook Cup, kilogram czystego srebra, wykonany w 1934 roku, trofeum przechodnie, na którym będziemy grawerować nazwiska kolejnych zwycięzców. I tu prośba do Twoich czytelników o wszelkie dostępne informacje, zdjęcia z tamtego okresu.

Regaty SailBook Cup 2014 odbędą się w dniach 19-27 lipca 2014 r. na trasie Sopot-Visby-Sopot, z okrążeniem wyspy Gotska Sandön prawą burtą. Rywalizacja jak zwykle w trzech grupach: ORC, KWR oraz Open. Oprócz klasyfikacji generalnej w poszczególnych grupach, każdy z etapów podliczany będzie również oddzielnie, dając możliwość uczestnictwa jachtom zagranicznym. Regaty SailBook Cup zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego jako regaty morskie, które będą premiowane dodatkowymi punktami ;)

Z nowości - najdłuższe regaty na Bałtyku w końcu znalazły swój port, co prawda nie mają tam ambasadora od spraw morskich, ale to może nawet lepiej ;) miasto Sopot i jego gospodarz prezydent Jacek Karnowski, który przyjął nas pod swoje gościnne skrzydła, nie dość że jest zainteresowany kontynuacją konkursu dla młodzieży „Pisz i Płyń”, to udostępnił nam bezpłatnie Sopocką Marinę (oczywiście tylko na czas regat)

W 2014 kontynuujemy naszą słowiańską tradycję, bez wpisowego i z losowaniem nagród m.in. Twoich locyjek wśród wszystkich załóg, które ukończyły całą trasę.

Więcej informacji oczywiście na stronie regat www.sailbookcup.pl.

Organizatorzy: SailBook.pl, Pomorski Związek Żeglarski

Partnerzy: Sopot, UM Województwa Warmińsko-Mazurskiego, SKŻ Ergo Hestia Sopot, Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Puchar Bałtyku Południowego, Polski Klub Morski, Navinord

Sponsorzy: Aero Vaerft, Henri Lloyd, Voith, Work Service, Ocean Sails, Navcomm, Naftoport, Selden, 3 Sails, AlmaPress, Księgarnia Morska

Patroni medialni: SSI Jerzy Kuliński, TawernaSkipperów.pl, Radio Gdańsk, NowyjKaliningrad.ru, Solovela.net, Baatsans.no, Młody Elbląg, Magazyn Prestiż, Magazyn W Ślizgu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899