TYP: a1

Złote rybki plagą amerykańskich jezior

piątek, 27 sierpnia 2021
Z mediów

Złote rybki to takie kochane stworzenia, prawda? Wdzięczne, kolorowe, malutkie, śmigają sobie w tych oczkach wodnych i akwariach, a przy okazji od czasu do czasu dają się podobno namówić na spełnienie trzech życzeń. Nie do pomyślenia jest więc, że złota rybka jest elementem nieporządanym, prawda? A jednak, o czym przekonali się mieszkańcy miasteczka Burnsville w stanie Minnesota w USA.

 

Okazało się, że miejscowi akwaryści szybko zmieniają upodobania, a że zabijanie złotych rybek wydaje im się zbyt okrutne, wypuszczają je do wód jeziora Keller Lake, położonego w parku miejskim. Złotych rybek w końcu w jeziorze zrobiło się tak dużo, że zaczęły szkodzić innym organizmom żyjącym w akwenie.

 

Sprawą zainteresowały się lokalne władze, które zaapelowały do mieszkańców, żeby ci jednak robili z rybkami coś innego, a nie wpuszczali je do zbiornika. Ostrzeżenie zakończono słowami „urosną większe, niż myślicie”. I rzeczywiście – złote rybki, niewielkie w akwariach, na wolności zaczęły rosnąć do całkiem solidnych rozmiarów. Wszystko to dzięki nieograniczonemu dostępowi do jedzenia. Złote rybska – bo już tak należy je nazywać – w jeziorze Keller zaczęły wyjadać rośliny i wzburzać dno, robiąc solidne szkody. Dlatego też władze stanu Minnesota ostatecznie uznały złote rybki za gatunek inwazyjny. Mogą być hodowane tylko w domu, ponieważ na wolności stanowią zagrożenie dla środowiska. Co ważniejsze, podobny problem mieli rok temu mieszkańcy sąsiedniego hrabstwa Craver. Z lokalnego jeziora wyłowiono wtedy około 50 tys. złotych rybek. Do podobnych inwazji złotych rybek dochodziło wcześniej w Kanadzie i w Australii – a wszystko to dlatego, że właścicielom wydawało się, że wypuszczając rybki na wolność, robią im przysługę. Okazuje się, że niekoniecznie.

Tagi: złota rybka, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932