TYP: a1

Morski gigant sprzed tysięcy lat

wtorek, 21 września 2021
Z mediów

Jeśli zapytamy kogoś o największego prehistorycznego stwora, to pewnie wymieni dinozaura. Na przykład tyranozaura, który zyskał niechlubną sławę po filmie Stevena Spielberga. Jednak odkrycia naukowców pokazują, że największe stwory wcale nie chodziły po ziemi, a kryły się w morskich głębinach.

 

Zazwyczaj organizmy sprzed tysięcy lat, których ślady odkrywają naukowcy, mają niewielkie rozmiary. Jednak okazuje się, że w falach potrafiły się kryć prawdziwe giganty. Takim potworem był Titanokorys gainesi, radiodont, którego skamielinę odkryto niedawno podczas prac wykopaliskowych na terenie Parku Narodowego Kootenay w Kanadzie. Jak opisali w raporcie odkrywcy, radiodont to jeden z największych organizmów żywych z okresu kambryjskiego, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Znaleziona skamielina mierzy ok. pół metra. Radiodont miał wydłużoną głowę i otwór gębowy w kształcie plasterka ananasa, wyściełany zębami i pazury, którymi łapał zdobycz. Ciało Titanokorys gainesi otaczał pancerz, który przypominał budową skorupę żółwia.

Co ciekawe, pancerze radiodontów w okolicach głowy przybierały różne kształty, jednak dlaczego tak się działo, wciąż jest zagadką dla naukowców. Wytłumaczeniem mogłaby być ochrona przed drapieżnikami, teoria ta jest jednak mało prawdopodobna ze względu na wielkość stworzenia. 

Tagi: radiodont, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 February

W australijskim Fremantle zakończyła się 27 edycja regat o Puchar Ameryki; zwyciężył Dennis Conner na "Star and Stripes" w rywalizacji z "Kokaburra III".
środa, 4 lutego 1987
Zmarł Leonid Tumiłowicz, zasłuzony działacz żeglarski, pierwszy w Polsce budowniczy pełnomorskich jachtów żaglowych, konstruktor jachtu "Opty".
czwartek, 4 lutego 1971
Rozwiązano istniejący od 1924 r. PZŻ, powołując w to miejsce Sekcję Żeglarstwa GKKF.
niedziela, 4 lutego 1951
W Gdyni zwodowano s/y "Zjawa", na której Władysław Wagner miał rozpocząć rejs dookoła świata.
czwartek, 4 lutego 1932