TYP: a1

Wychowawczy plaskacz od ośmiornicy

środa, 21 lipca 2021
Hanka Ciężadło

Głowonogi to niesamowite stwory. Niektóre z nich znacznie przewyższają inteligencją wiele zwierzęcych gwiazd, takich jak delfiny czy nawet szympansy. Nic zatem dziwnego, że takie łebskie mięczaki potrafią współpracować z innymi morskimi gatunkami - a kiedy tamte nie sprawują się, jak należy, dostają od ośmiornicy malowniczego plaskacza macką.

Wespół w zespół

Uczeni już kilkadziesiąt lat temu zaobserwowali, że ośmiornice oraz ryby potrafią aktywnie współpracować podczas polowania. Taka kooperacja znacznie zwiększa szanse na schwytanie odpowiedniej ilości smacznych kąsków, a przy tym powoduje, że procedura zdobywania pożywienia przebiega szybciej, sprawniej i przynosi więcej frajdy (oczywiście nie ofiarom). Krótko mówiąc, wejście w spółkę bardzo się opłaca.

Warto jednak podkreślić, że nawet najinteligentniejsze gatunki ryb morskich nie są nawet w połowie tak mądre i przebiegłe, jak ośmiornice. Krótko mówiąc – wiadomo, kto w tym tandemie jest mózgiem całego przedsięwzięcia.

Ej, ryba, zachowuj się!

Niestety w świecie zwierząt, podobnie jak u ludzi, zdarzają się leserzy, nieudacznicy i inne pasożyty. Kiedy zatem któraś  z ryb biorących udział w zbiorowym polowaniu wykaże tak godną pożałowania postawę, zostaje pouczona o niestosowności swojego zachowania. Ośmiornica podpływa i bezpardonowo wymierza jej coś na kształt siarczystego uderzenia w policzek. Dzięki temu międzygatunkowa kooperacja może być kontynuowana, a cwaniak chcący skorzystać z cudzego wysiłku poznaje swoje miejsce w szeregu.

Takie zachowanie opisał szczegółowo Eduardo Sampaio, doktorant z Uniwersytetu w Lizbonie, współpracujący też Instytutem Zachowania Zwierząt Maxa Plancka. Badał on współpracę pomiędzy ośmiornicami Octopus cyanea  oraz kilkoma gatunkami ryb i wielokrotnie był świadkiem strofowania ich przez głowonogi. „Widząc to po raz pierwszy, zacząłem się śmiać i prawie zadławiłem się automatem oddechowym”, opowiada doktorant. Jego zdaniem, takie zachowanie ma nie tylko trzymać ryby w ryzach, ale też „wychowywać je”, ucząc określonego zachowania na poczet przyszłych polowań. Wygląda więc na to, że ośmiornice pełnią w oceanach ważną rolę pedagogiczną. Kiedy na nasz talerz trafi dobrze wychowana ryba, wiadomo już, komu powinniśmy być za to wdzięczni. 

 

Tagi: ośmiornica, ryba, inteligencja, zachowanie, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934