TYP: a1

Tony martwych ryb na hiszpańskich plażach

wtorek, 24 sierpnia 2021
Z mediów/PAP

Hiszpania rozważa ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Powodem są tony martwych ryb, jakie wyrzuciło morze na południowym-wschodzie Hiszpanii, w Mar Menor w basenie Morza Śródziemnego.

 

To prawdziwa katastrofa ekologiczna – na południu Murcji na brzegu wylądowały tysiące martwych ryb. Lokalne władze obwiniają za to ostatnie upały, przez które temperatura wody podniosła się z 28 do 31 stopni. Z kolei ekolodzy twierdzą, że do śmierci ryb przyczyniły się pestycydy z okolicznych pól, które rzekami spłynęły do morza. Ścieki z bogatych w azotany i fosforany nawozów stosowanych w intensywnym rolnictwie i hodowli powodują nadmierny rozwój fitoplanktonu i glonów. Zjawisko nasila się pod wpływem wysokich temperatur i prowadzi do niedoborów tlenu w wodzie. Zanieczyszczenia dostają się do Morza Mniejszego zarówno z wodami powierzchniowymi, jak i gruntowymi.

Plaże Murcji są szczelnie pokryte ciałami ryb. Lokalny samorząd wystosował do władz prośbę o objęcie laguny programem ochrony i ratowania obszaru, który jest sanktuarium dla życia morskiego.

Tegoroczna klęska nie jest pierwszą katastrofą ekologiczną - stan tutejszych wód pogarsza się z roku na rok. W latach 2016 i 2019 można tu było zaobserwować masowe wymieranie ryb. W 2019 z plaż zebrano 3 tony martwych ryb, które zginęły ze względu na zanieczyszczenie Morza Mniejszego przez ścieki zawierające związki azotu i fosforu. Już wówczas ekolodzy ostrzegali, że sytuacja może się powtórzyć.


 

Tagi: Hiszpania, martwe ryby, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876