TYP: a1

Tony martwych ryb na hiszpańskich plażach

wtorek, 24 sierpnia 2021
Z mediów/PAP

Hiszpania rozważa ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Powodem są tony martwych ryb, jakie wyrzuciło morze na południowym-wschodzie Hiszpanii, w Mar Menor w basenie Morza Śródziemnego.

 

To prawdziwa katastrofa ekologiczna – na południu Murcji na brzegu wylądowały tysiące martwych ryb. Lokalne władze obwiniają za to ostatnie upały, przez które temperatura wody podniosła się z 28 do 31 stopni. Z kolei ekolodzy twierdzą, że do śmierci ryb przyczyniły się pestycydy z okolicznych pól, które rzekami spłynęły do morza. Ścieki z bogatych w azotany i fosforany nawozów stosowanych w intensywnym rolnictwie i hodowli powodują nadmierny rozwój fitoplanktonu i glonów. Zjawisko nasila się pod wpływem wysokich temperatur i prowadzi do niedoborów tlenu w wodzie. Zanieczyszczenia dostają się do Morza Mniejszego zarówno z wodami powierzchniowymi, jak i gruntowymi.

Plaże Murcji są szczelnie pokryte ciałami ryb. Lokalny samorząd wystosował do władz prośbę o objęcie laguny programem ochrony i ratowania obszaru, który jest sanktuarium dla życia morskiego.

Tegoroczna klęska nie jest pierwszą katastrofą ekologiczną - stan tutejszych wód pogarsza się z roku na rok. W latach 2016 i 2019 można tu było zaobserwować masowe wymieranie ryb. W 2019 z plaż zebrano 3 tony martwych ryb, które zginęły ze względu na zanieczyszczenie Morza Mniejszego przez ścieki zawierające związki azotu i fosforu. Już wówczas ekolodzy ostrzegali, że sytuacja może się powtórzyć.


 

Tagi: Hiszpania, martwe ryby, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999