TYP: a1

Kara za kamyczek

poniedziałek, 3 września 2018
Z mediów

Pisaliśmy niedawno, że za zabranie na pamiątkę piasku z plaż na Sardynii można zapłacić spore pieniądze. Okazuje się, że coraz więcej popularnych turystycznie miejsc dba o to, aby nie ubyło im nawet jedno ziarnko czy kamyczek. Dołączyła do nich grecka wyspa Skiatos.

Ze słynnej plaży Lalaria na jej północno-wschodnim krańcu turyści szczególnie chętnie zabierają na pamiątkę kamyczki o charakterystycznej, prawie białej barwie. Zresztą ich amatorami są nie tylko przyjezdni – miejscowi używają ich na przykład do ozdabiania ogródków.

Zjawisko znacznie wpłynęło na krajobraz plaży. Dlatego też Stwarzyszenie Kultularnego Skiatos wraz z Zarządem Portu i niektórymi mieszkańcami rozpoczęło program, który ma celu ochronę plaży. Ustawiono na niej znaki informujące, że zamiast zabierania kamieni powinno się jedynie zrobić zdjęcie. Firmom organizującym rejsy i rybakom rozdano plakaty, dzięki czemu wiadomość rozeszła się po całej Grecji. No i oczywiście wprowadzono kary finansowe za zabranie kamyczka - od 400 do 1000 euro.

Tagi: plaża, Skiatos, Lalaria
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 January

Urodził się Zygfryd Perlicki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w żeglarstwie morskim, w 1957 r. wygrywa regaty "Kieler Woche", w 1972 r. startuje na olimpiadzie w Kilonii w klasie "Soling" (8. miejsce). W latach 19
wtorek, 26 stycznia 1932
Kulminacja święta żaglowców świata - Tall Ships Race w Australii.
wtorek, 26 stycznia 1988
Flota eskpedycyjna dociera do Bottany Bay (dzisiejsze Sydney) rozpoczynając osadnictwo w Australii.
sobota, 26 stycznia 1788