TYP: a1

Czy to koniec ery plastiku?

czwartek, 11 października 2018
Z mediów/WNP

Od  2021 roku w Unii Europejskiej mają być zakazane plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne. Tak wynika z rezolucji podjętej 10 października przez komisję ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego.

To niezwykle ważny krok na rzecz ochrony naszych mórz i oceanów, przedmioty bowiem, o których mowa, stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich. Plastik rozkłada się niezwykle wolno, dlatego też coraz grubsze jego warstwy zalegają brzegi, dna oraz wody. Plastikowe pozostałości są znajdowane także w organizmach zwierząt - m.in. żółwi, fok, wielorybów, ptaków, ryb i skorupiaków, stając się częścią łańcucha pokarmowego człowieka.

Projekt rezolucji został przyjęty przy 51 głosach za, 10 przeciw i 3 wstrzymujących się. Posłowie umieścili na liście produktów zakazanych również plastikowe lekkie torby, mieszadełka do napojów i pojemniki do fast foodów.  Natomiast wykorzystanie części innych produktów, dla których nie istnieje alternatywa (m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody), będzie musiało zostać ograniczone przez państwa członkowskie UE do 2025 r. Kraje te również mają opracować plany kampanii zachęcających do używania produktów wielokrotnego użytku i tych, które można poddawać recyklingowi. Rezolucja zawiera także zapis dotyczący utraconego lub porzuconego sprzętu rybackiego (to aż 27 proc. odpadów znalezionych na europejskich plażach) – kraje UE powinny zapewnić, że co najmniej 50 proc. tego typu odpadów ma być usuwane z mórz i plaż. Koszty zbiórki odpadów mają pokrywać przedsiębiorstwa tytoniowe 

Komisja poparła także ograniczenia dla odpadów z wyrobów tytoniowych, zwłaszcza filtrów papierosowych zawierających plastik. Jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię ulega rozkładowi nawet w ciągu dwunastu lat – dlatego postanowiono ograniczyć wykorzystywanie filtrów o 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030 r. 


Projekt rezolucji będzie przedmiotem głosowania w całej izbie podczas sesji plenarnej w dniach 22-25 października w Strasburgu.

Tagi: śmieci, plastik, Unia Europejska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932