TYP: a1

Czy to koniec ery plastiku?

czwartek, 11 października 2018
Z mediów/WNP

Od  2021 roku w Unii Europejskiej mają być zakazane plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne. Tak wynika z rezolucji podjętej 10 października przez komisję ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego.

To niezwykle ważny krok na rzecz ochrony naszych mórz i oceanów, przedmioty bowiem, o których mowa, stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich. Plastik rozkłada się niezwykle wolno, dlatego też coraz grubsze jego warstwy zalegają brzegi, dna oraz wody. Plastikowe pozostałości są znajdowane także w organizmach zwierząt - m.in. żółwi, fok, wielorybów, ptaków, ryb i skorupiaków, stając się częścią łańcucha pokarmowego człowieka.

Projekt rezolucji został przyjęty przy 51 głosach za, 10 przeciw i 3 wstrzymujących się. Posłowie umieścili na liście produktów zakazanych również plastikowe lekkie torby, mieszadełka do napojów i pojemniki do fast foodów.  Natomiast wykorzystanie części innych produktów, dla których nie istnieje alternatywa (m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody), będzie musiało zostać ograniczone przez państwa członkowskie UE do 2025 r. Kraje te również mają opracować plany kampanii zachęcających do używania produktów wielokrotnego użytku i tych, które można poddawać recyklingowi. Rezolucja zawiera także zapis dotyczący utraconego lub porzuconego sprzętu rybackiego (to aż 27 proc. odpadów znalezionych na europejskich plażach) – kraje UE powinny zapewnić, że co najmniej 50 proc. tego typu odpadów ma być usuwane z mórz i plaż. Koszty zbiórki odpadów mają pokrywać przedsiębiorstwa tytoniowe 

Komisja poparła także ograniczenia dla odpadów z wyrobów tytoniowych, zwłaszcza filtrów papierosowych zawierających plastik. Jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię ulega rozkładowi nawet w ciągu dwunastu lat – dlatego postanowiono ograniczyć wykorzystywanie filtrów o 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030 r. 


Projekt rezolucji będzie przedmiotem głosowania w całej izbie podczas sesji plenarnej w dniach 22-25 października w Strasburgu.

Tagi: śmieci, plastik, Unia Europejska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933