TYP: a1

Czy to koniec ery plastiku?

czwartek, 11 października 2018
Z mediów/WNP

Od  2021 roku w Unii Europejskiej mają być zakazane plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne. Tak wynika z rezolucji podjętej 10 października przez komisję ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego.

To niezwykle ważny krok na rzecz ochrony naszych mórz i oceanów, przedmioty bowiem, o których mowa, stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich. Plastik rozkłada się niezwykle wolno, dlatego też coraz grubsze jego warstwy zalegają brzegi, dna oraz wody. Plastikowe pozostałości są znajdowane także w organizmach zwierząt - m.in. żółwi, fok, wielorybów, ptaków, ryb i skorupiaków, stając się częścią łańcucha pokarmowego człowieka.

Projekt rezolucji został przyjęty przy 51 głosach za, 10 przeciw i 3 wstrzymujących się. Posłowie umieścili na liście produktów zakazanych również plastikowe lekkie torby, mieszadełka do napojów i pojemniki do fast foodów.  Natomiast wykorzystanie części innych produktów, dla których nie istnieje alternatywa (m.in. pojemniki na kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody), będzie musiało zostać ograniczone przez państwa członkowskie UE do 2025 r. Kraje te również mają opracować plany kampanii zachęcających do używania produktów wielokrotnego użytku i tych, które można poddawać recyklingowi. Rezolucja zawiera także zapis dotyczący utraconego lub porzuconego sprzętu rybackiego (to aż 27 proc. odpadów znalezionych na europejskich plażach) – kraje UE powinny zapewnić, że co najmniej 50 proc. tego typu odpadów ma być usuwane z mórz i plaż. Koszty zbiórki odpadów mają pokrywać przedsiębiorstwa tytoniowe 

Komisja poparła także ograniczenia dla odpadów z wyrobów tytoniowych, zwłaszcza filtrów papierosowych zawierających plastik. Jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię ulega rozkładowi nawet w ciągu dwunastu lat – dlatego postanowiono ograniczyć wykorzystywanie filtrów o 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030 r. 


Projekt rezolucji będzie przedmiotem głosowania w całej izbie podczas sesji plenarnej w dniach 22-25 października w Strasburgu.

Tagi: śmieci, plastik, Unia Europejska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 listopada

Zmarł Jerzy Tarasiewicz. Człowiek, który przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki słynnemu rejsowi przez Atlantyk na tratwie "Chatka Puchatków"
wtorek, 14 listopada 2017
W chińskim mieście Kanton zwodowano pierwszy na świecie w pełni elektryczny statek
wtorek, 14 listopada 2017
W Londynie w wieku 83 lat zmarł Jack Holt, angielski żeglarz, działacz żeglarski i konstruktor jachtowy, m.in. Cadeta, Horneta i Ramblera.
wtorek, 14 listopada 1995
Wyruszył z Gdańska s/y "Swarożyc" z Kapitanem Aleksandrem Bereśniewiczem na pokładzie. Zimowy rejs zakończył się dziewięć dni później, po przebyciu 637 mil.
niedziela, 14 listopada 1971