TYP: a1

5 lat więzienia za pamiątkę z wakacji?

czwartek, 30 stycznia 2020
Z mediów/IAS

5 lat więzienia może grozić Polakowi, który przywiózł sobie nieodpowiednią pamiątkę z wakacji. W bagażu podróżnego na warszawskim lotnisku znaleziono…2,5 kilograma koralowców.

[t][/t] [s]Fot. Izba Administracji Skarbowej w Warszawie[/s]

Wielokrotnie na łamach Tawerny pisaliśmy, żeby, zanim zdecydujemy sobie przywieźć egzotyczną pamiątkę,  zwracać uwagę na przepisy dotyczące przewozu różnych rzeczy. Bo, jak wiadomo, nieznajomość przepisów nie chroni przed odpowiedzialnością za ich naruszenie. Boleśnie przekonał się o tym wracający z wakacji w Egipcie obywatel Polski. Podczas kontroli bagaży funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) wykryli w jego walizkach fragmenty rafy koralowej. Podczas przesłuchania Polak wyjaśnił, że nie wiedział, że koralowce są pod ścisłą ochroną. 


Za przewóz koralowców grozi kara  pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jednak, gdy działanie to zostanie uznane przez sąd za nieumyślne, może być to kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Okazy zatrzymane przez służby oczywiście przepadają. 
Brak wiedzy turystów prowadzi często do naruszenia  przepisów w zakresie przewożenia przez granicę Unii Europejskiej okazów należących do gatunków zagrożonych wyginięciem. Dlatego jednym z zadań mazowieckiej KAS jest także systematyczne prowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnych   w tym zakresie. Corocznie odwiedzamy placówki oświatowe przekazując młodzieży i dorosłym informację o zakazanych pamiątkach. Jestem bowiem przekonany, że kluczem do ochrony środowiska jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców" – powiedział Robert Antoszkiewicz Dyrektor Izby Administracji Skarbowej

 

Tagi: koralowce, bagaż, pamiątka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 September

W okolicy Łeby wszedł na mieliznę s/y "Jurand". Przyczyną wejścia na mieliznę był błąd nawigacyjny - pomyłka w indentyfikacji latarni morskich Stilo i Czołpino; jacht przeszedł kosztowny remont poawaryjny.
piątek, 28 września 1990
W czasie corocznych regat Opali z s/y "Kapitan Haska" wypadł za burtę i zginął III oficer.
niedziela, 28 września 1986
Z Portsmouth startuje 4 edycja regat Whitbread Race.
sobota, 28 września 1985
W Marsylii rozpoczął się rejs Alaina Gerbaulda na s/y "Firecrest".
środa, 28 września 1932
Wodowanie "Prinzess Eitel Friedrich", późniejszego "Daru Pomorza" w hamburskiej stoczni Blohm und Voss.
wtorek, 28 września 1909
Samuel Morse opatentował skonstruowany przez siebie telegraf elektromagnetyczny.
czwartek, 28 września 1837