TYP: a1

Zabierasz piasek na pamiątkę? To kradzież

czwartek, 13 czerwca 2019
Monika Frenkiel

Jeśli myślicie, że zabranie z plaży kilku kamyczków i muszelek, nabranie do słoiczka piasku znad morza „na pamiątkę” to dobry pomysł, to najpierw zastanówcie się, w jakim kraju jesteście…Bo takie władze Sardynii uznają to za kradzież i każą wysokimi grzywnami. A ostatnio coraz bardziej nasilają kontrole turystów. 

 

Wszystko przez ilość. Sardynia jest bardzo popularną wśród turystów wyspą a wielu z nich jako atrakcyjna pamiątkę zabiera właśnie biały piasek z tutejszych plaż. Zirytowani Włosi na lotniskach przetrząsają bagaże podróżnych i okazuje się, że wywieziony piasek należy liczyć w setkach kilogramów - w ostatnich tygodniach tamtejsi funkcjonariusze znaleźli u podróżnych 280 kilogramów rozmaitych skarbów natury z wybrzeży, a zwłaszcza z okolic znanej miejscowości wypoczynkowej Villasimius, obleganej przez Włochów i przybyszów z całego świata. To poważny uszczerbek nie tylko dla wyglądu plaż, ale także dla lokalnych ekosystemów. To, co turyści próbują wywieźć z wyspy, można zresztą zobaczyć na fejsbukowym profilu Sardegna Rubata e Depredata, prowadzonym przez kontrolerów z sardyńskiego lotniska Elmas w Cagliari. 
Ponieważ mieszkańcy mają dosyć zabierania im piasku a zostawiania pamiątek w postaci plastiku, na Sardyni już od dłuższego czasu obowiązuje całkowity zakaz zabierania czegokolwiek z plaży. Informują o tym tablice poustawiane w widocznych miejscach, niektóre z ambasad o takim zakazie informują na swoich stronach internetowych. Tych, którzy próbują ominąć system i zabrać coś na pamiątkę, może czekać niemiła niespodzianka – plaże są monitorowane a wszystkich zachęca się, żeby informowali straż ochrony środowiska, jeżeli zobaczą złodzieja.   

Jeśli kontrolerzy na lotnisku znajdą w bagażu łup z plaży, konfiskują go – i odwożą na miejsce. Skąd wiedzą gdzie? -  Ci, którzy plądrują nasze plaże, opisują miejsce pochodzenia tych materiałów - wyjaśnił Lino Cozzuto, kierujący stowarzyszeniem strażników ochrony środowiska na Sardynii. W tym roku takich łupów odwieziono na miejsce 7 skrzyń a stowarzyszenie zaapelowało do władz regionalnych, aby nakazały wzmocnienie kontroli bagaży na lotniskach i w portach. Warto też przypomnieć, że osobom, które złamią zakaz i zostaną na tym przyłapane, grożą wysokie mandaty - od 500 do nawet 3 tys. euro.

 

 

Tagi: Sardynia, piasek, plaża, kara
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920