TYP: a1

Zabierasz piasek na pamiątkę? To kradzież

czwartek, 13 czerwca 2019
Monika Frenkiel

Jeśli myślicie, że zabranie z plaży kilku kamyczków i muszelek, nabranie do słoiczka piasku znad morza „na pamiątkę” to dobry pomysł, to najpierw zastanówcie się, w jakim kraju jesteście…Bo takie władze Sardynii uznają to za kradzież i każą wysokimi grzywnami. A ostatnio coraz bardziej nasilają kontrole turystów. 

 

Wszystko przez ilość. Sardynia jest bardzo popularną wśród turystów wyspą a wielu z nich jako atrakcyjna pamiątkę zabiera właśnie biały piasek z tutejszych plaż. Zirytowani Włosi na lotniskach przetrząsają bagaże podróżnych i okazuje się, że wywieziony piasek należy liczyć w setkach kilogramów - w ostatnich tygodniach tamtejsi funkcjonariusze znaleźli u podróżnych 280 kilogramów rozmaitych skarbów natury z wybrzeży, a zwłaszcza z okolic znanej miejscowości wypoczynkowej Villasimius, obleganej przez Włochów i przybyszów z całego świata. To poważny uszczerbek nie tylko dla wyglądu plaż, ale także dla lokalnych ekosystemów. To, co turyści próbują wywieźć z wyspy, można zresztą zobaczyć na fejsbukowym profilu Sardegna Rubata e Depredata, prowadzonym przez kontrolerów z sardyńskiego lotniska Elmas w Cagliari. 
Ponieważ mieszkańcy mają dosyć zabierania im piasku a zostawiania pamiątek w postaci plastiku, na Sardyni już od dłuższego czasu obowiązuje całkowity zakaz zabierania czegokolwiek z plaży. Informują o tym tablice poustawiane w widocznych miejscach, niektóre z ambasad o takim zakazie informują na swoich stronach internetowych. Tych, którzy próbują ominąć system i zabrać coś na pamiątkę, może czekać niemiła niespodzianka – plaże są monitorowane a wszystkich zachęca się, żeby informowali straż ochrony środowiska, jeżeli zobaczą złodzieja.   

Jeśli kontrolerzy na lotnisku znajdą w bagażu łup z plaży, konfiskują go – i odwożą na miejsce. Skąd wiedzą gdzie? -  Ci, którzy plądrują nasze plaże, opisują miejsce pochodzenia tych materiałów - wyjaśnił Lino Cozzuto, kierujący stowarzyszeniem strażników ochrony środowiska na Sardynii. W tym roku takich łupów odwieziono na miejsce 7 skrzyń a stowarzyszenie zaapelowało do władz regionalnych, aby nakazały wzmocnienie kontroli bagaży na lotniskach i w portach. Warto też przypomnieć, że osobom, które złamią zakaz i zostaną na tym przyłapane, grożą wysokie mandaty - od 500 do nawet 3 tys. euro.

 

 

Tagi: Sardynia, piasek, plaża, kara
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882